Syn.: Calceolaria celendinensis López Guillén, Calceolaria chelidonioides subsp. serratifolia López Guillén, Calceolaria chelidonioides subsp. truncata López Guillén, Calceolaria corazonica Gilli, Calceolaria flaccida Benth., Calceolaria gracilis Kunth, Calceolaria heterophylla Willd., Calceolaria micrantha Pennell, Calceolaria pinnata Ruiz & Pav., nom. illeg., Calceolaria puru-puru Kraenzl., Calceolaria ranunculoides Kraenzl., Calceolaria sarmentosa Kraenzl., Calceolaria scabiosifolia Roem. et Schult., Calceolaria soukupii López Guillén, Calceolaria velardei López Guillén, Fagelia gracilis (Kunth) Kuntze, Fagelia scabiosifolia (Roem. et Schult.) Kuntze, Fagelia tripartita (Ruiz et Pav.) Kuntze
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead
Calceolaria tripartita
Rozšíření: Pochází z Ameriky, kde roste od jihu Mexika až po Bolívii. Pěstuje se jako okrasná rostlina a jako plevel se vyskytuje i na mnoha dalších místech v tropech, např. v Makaronésii, Indii, východní Austrálii a zřejmě i jinde.
Ekologie: Roste na vlhkých, spíše stinných stanovištích podél vodních toků i komunikací i na zastíněných patách skal.
Calceolaria tripartita
Popis: Jednoletá bylina vysoká 10–75(–100) cm; lodyhy jsou dužnaté, poléhavé, vystoupavé i přímé, žláznatě chlupaté, na bázi často kořenující. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, obvykle peřenosečné nebo alespoň peřenolaločnaté, 2,5–8 cm dlouhé a 1,4–8 cm široké, úkrojky jsou kopinaté, na okraji pilovité, koncový bývá zveličený. Květní stopky jsou 1,5–3 cm dlouhé; kalich je na bázi srostlý, cípy jsou vejčité, 4,5–7 mm dlouhé, na okraji mělce zubaté, zašpičatělé; koruna je pyskatá, lysá, horní pysk je drobný, 3–4 mm dlouhý, dolní pysk je vakovitě vydutý, 11–16 mm dlouhý; tyčinky jsou 2; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou 7–10 mm dlouhé vejcovité tobolky.
Calceolaria tripartita
Calceolaria tripartita
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 9. 2013 (Portugalsko, Madeira, Levada do Castelejo).