Syn.: Calceolaria monanthos Poir., Calceolaria darwinii Benth., Fagelia darwinii (Benth.) Kuntze, Isora uniflora var. darwinii (Benth.) Witasek ex Reiche, Calceolaria nana Sm., Calceolaria minima Witasek, Fagelia nana (Sm.) Kuntze, Fagelia uniflora (Lam.) Kuntze
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead

Calceolaria uniflora
Rozšíření: Domovem tohoto pantoflíčku je Patagonie – Chile, Argentina, od Ohňové země na jihu po oblast Maule na severu.
Ekologie: Roste na chladných, slunných stanovištích, především v horách, ale také na lesních pasekách a v pampě. Upřednostňuje kamenité půdy chudé na živiny, v pásmu od pobřeží až do výšky 500 m n. m.
Calceolaria uniflora
Popis: Vytrvalá, maximálně 20 cm vysoká bylina. Kořenový systém mělký, stvol na bázi dřevnatý. Listy uspořádané v přízemní růžici tak, aby sváděly vodu doprostřed růžice. Čepel úzká, eliptická až trojúhelníkovitá, celistvá až vroubkovaná, lysá. Květy vyrůstají jednotlivě, zřídka po dvou, květní stopky jsou žláznatě chlupaté. Kalich čtyřčetný, kališní lístky okrouhlé až vejčité, chlupaté, koruna až 5 cm vysoká, dvoupyská, žlutá až oranžová. Horní pysk zakrnělý, menší než kalich, dolní pysk výrazně delší a širší než horní, s bílým nektariem a červenofialovým spodním okrajem. Plodem je tobolka. Kvete od listopadu do ledna.
Calceolaria unifloraCalceolaria uniflora
Calceolaria uniflora
Calceolaria uniflora

Fotografováno dne 27. 2. 2011 (Chile, NP Torres del Paine, Valle Ascensio).