Česká jména: krusíček obecný, pampalík (Presl 1846), krušiček lékařský (Opiz 1852), měsíček obecný, měsíčky, pazourky, pahnostky, slunéčko, krusíček, pampalík (Sloboda 1852), měsíček zahradní, krusíček (Čelakovský 1879), měsíček zahradní (Polívka 1912), měsíček lékařský (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: nechtík lekársky (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Calendula officinalis

Rozšíření: Původ tohoto druhu je nejistý, snad byl vyšlechtěn z některého planého mediteránního druhu. Pěstuje se na všech kontinentech, často také zplaňuje.

Ekologie: Pěstuje se v zahradách, zplaňuje na skládkách, rumištích, v blízkosti lidských sídel a zahrad, kolem cest. Kvete od června až do zámrazu.

Popis: Jednoletá bylina, (15–)30–60(–70) cm vysoká, lodyha přímá, v horní polovině často větvená, dolní listy kopisťovité, za květu již zaschlé, lodyžní listy eliptické až kopinaté, se zvlněnými okraji, zašpičatělé, celokrajné nebo oddáleně mělce zubaté. Úbory 3–7 cm v průměru, za plodu vzpřímené, jazykovité květy žluté až oranžové, nejméně 2krát tak dlouhé jako zákrovní listeny, ligula 20–25 mm dlouhá. Plodem je nažka. Druh je velmi proměnlivý.

Využití: Měsíček lékařský je starodávnou léčivou bylinou, používá se také v kosmetice. V kultuře je tento druh velmi nenáročný, s oblibou se proto pěstuje i jako dekorativní letnička. Objevuje se i v některých zajímavých formách a kultivarech.

Calendula officinalisCalendula officinalis
Calendula officinalis

Fotografováno v září 2006 (Česko, Brno-Kohoutovice).