Syn.: Brachyanthes nierembergiensis Cham. ex Dunal, Calibrachoa mexicana Lex., Calibrachoa procumbens Cerv., Leptophragma montevidensis (Spreng.) Dunal, Leptophragma prostrata Benth. ex Dunal, Lindernia montevidensis Spreng., Nicotiana parviflora (Juss.) Lehm., Nierembergia viscidula Kunth, Petunia parviflora Juss., Petunia viscidula Miers, Salpiglossis prostrata Hook. et Arn. ex Miers
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Calibrachoa parviflora
Rozšíření: Vyskytuje se v subtropických oblastech Severní i Jižní Ameriky, tedy jak v oblasti od severoamerické Kalifornie až po střední Mexiko, tak v jižní Brazílii (Pampa), Uruguayi, Paraguayi a na severu Argentiny. Byl zavlečen i do jihovýchodní Austrálie a na jihovýchod USA.
Ekologie: Roste na písčitých stanovištích v semiaridních a aridních oblastech, na březích sezónních vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od dubna do září.
Calibrachoa parviflora
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou, až 40 cm dlouhou, větvenou, žláznatě chlupatou. Listy jsou střídavé nebo až téměř vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, podlouhle čárkovité až podlouhle kopisťovité, 4–12 mm dlouhé a 1–5 mm široké, dužnaté, celokrajné, s jedinou žilkou. Květy jsou drobné, vyrůstají jednotlivě na stopkách z úžlabí listů; kalich je v době květu jen 2–3 mm dlouhý, později 5–8 mm dlouhý; koruna je nálevkovitá, 5–7 mm dlouhá, nachová s bělavou trubkou. Plodem je vejcovitá tobolka, 3–4 mm dlouhá, lysá.
Využití: Zde představovaný druh se pěstuje v Evropě poměrně zřídka. Avšak v rámci tohoto rodu byla vyšlechtěna řada hybridů a kultivarů, které se pěstují jako letničky většinou pod poněkud dětinským komerčním označením „Million Bells“.
Poznámka: Americký rod Calibrachoa v současnosti zahrnuje zhruba 28 druhů. Antonio de la Cal y Bracho (1766–1833), po kterém je tento rod pojmenován, byl mexickým botanikem.
Calibrachoa parviflora
Calibrachoa parviflora
Calibrachoa parviflora

Fotografováno dne 25. 7. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Německo, Braniborsko, Postupim, Botanischer Garten der Universität Potsdam).