Syn.: Spartium villosum Poir.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Calicotome villosa
Rozšíření: Roste ve Středozemí v Portugalsku a Španělsku, v Itálii, Albánii a Řecku, v severní Africe od Maroka po Tunisko, a dále v Asii od Turecka po Izrael a Jordánsko, také na mnoha ostrovech.
Ekologie: Roste v macchiích, zejména na degradovaných, člověkem narušených místech, kde patří k druhům raných sukcesních stádií. Převážně na kyselých substrátech, vystupuje do nadmořské výšky až 1200 m.
Calicotome villosa
Popis: Trnitý keř vysoký 1,5–3 m; větvičky jsou v mládí zelené, podélně rýhované, roztroušeně chlupaté, s výraznými ostrými kolci. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou obkopinaté, 4–6 mm dlouhé a 1–2 mm široké, jemně chlupaté; Květy vyrůstají ve svazečcích po 2–15; květní stopka je 5–6 mm dlouhá; kalich je zvonkovitý, bíle hedvábitě chlupatý, kališní zuby po odkvětu opadávají; koruna je 1–1,4 cm dlouhá, sytě žlutá, pavéza je asi 8 mm dlouhá; tyčinek je 10. Plodem je 2,5–3 cm dlouhý lusk, nápadně odstále chlupatý.
Záměny: Velmi podobný druh Calicotome spinosa se odlišuje jednotlivými květy a lysými lusky; oba provázejí podobná stanoviště.
Calicotome villosa
Calicotome villosa
Calicotome villosa
Calicotome villosa

Fotografováno ve dnech 13. a 14. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Cala Gonone a Oliena).