Syn.: Acacia selloi Spreng., Anneslia brevipes (Benth.) Lindm., Calliandra selloi (Spreng.) J. F. Macbr, Calliandra selloi sensu auct., Calliandra yucunensis N. F. Mattos, Feuilleea brevipes Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité; Mimosaceae R. Br. – citlivkovité
Calliandra brevipes
Rozšíření: Druh pochází z Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti východní Brazílie (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa), Uruguaye a severovýchodní Argentiny (Misiones). Jako okrasný keř je v klimaticky příznivých podmínkách často pěstovaný v parcích, někdy i zplaňuje.
Ekologie: Ve své domovině roste na vlhčích stanovištích, při okrajích lesů a na březích vodních ploch, snese dočasné zaplavení, ale i sucho. Vyskytuje se v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Calliandra brevipes
Popis: Bohatě větvený, kompaktní keř, dorůstající výšky obvykle 1–2 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dvakrát zpeřené, dlouhé až 5 cm, s četnými úzce kopinatými a srpovitě zahnutými lysými lístky světle zelené barvy. Květy jsou seskupeny v hustých polokulovitých květenstvích, velmi nápadných, připomínajících pudrovací štětec. Jednotlivé květy jsou velmi malé, trubkovité, pětičetné, se zvonkovitým kalichem, s tyčinkami dlouhými 4–6 cm, bílými v dolní polovině a růžovými v horní polovině. Plody jsou ploché lusky, ve zralosti pukající.
Využití: V bezmrazých oblastech často pěstovaný atraktivní okrasný keř, bohatě kvetoucí od jara do pozdního léta a ozdobný i jemným listím. Vysazuje se i do živých plotů.
Calliandra brevipes
Calliandra brevipes
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 20. 10. 2012 (Indie, Sikkim, Gantok).