Syn.: Anneslia calothyrsa (Meisn.) Kleinhoonte, Anneslia confusa Britton, Anneslia similis (Sprague et L. Riley) Britton et Rose, Calliandra houstoniana var. calothyrsus (Meisn.) Barneby, Feuilleea calothyrsa (Meisn.) Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité; Mimosaceae R. Br. – citlivkovité
Calliandra calothyrsus
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jižního Mexika až po Panamu. Byl zavlečen i na sever Jižní Ameriky, stejně tak do tropické Afriky, Indonésie a na některé pacifické ostrovy (např. Palau, Samoa, Nová Kaledonie, Havajské ostrovy).
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích a křovinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Objevuje se i na stanovištích narušovaných lidskou činností. Kvete po celý rok.
Calliandra calothyrsus
Popis: Keř dosahující výšky 2–6(–12) m, s kmenem o průměru až okolo 30 cm a borkou červenohnědou, větvemi lysými nebo chlupatými. Listy jsou střídavé, 2krát zpeřené, lístků 1. řádu je 6–15 párů, lístků 2. řádu 20–40(–60) párů, ty jsou čárkovité až podlouhlé, 5–10 mm dlouhé a 1–2 mm široké, špičaté nebo tupé. Květenství je vrcholové, přímé, latnaté, bohaté, 10–30 cm dlouhé; kalich je asi 2 mm dlouhý, nazelenalý, koruna je 5–6 mm dlouhá, zelená až purpurová; nitky tyčinek jsou 4–6 cm dlouhé, červené. Plodem je lusk 8–11 cm dlouhý a 1 cm široký, s 8(–12) semeny.
Využití: Používá se jako krmivo pro hospodářská zvířata, vysazuje se také jako stínící rostlina na čajovníkových a kávovníkových plantážích. Je to rovněž dobrá medonosná rostlina. Dřevo se využívá jako palivo.
Poznámka: V novější práci Ruperta Barnebyho byly druhy Calliandra grandiflora a C. calothyrsus degradovány na variety druhu C. houstoniana, tedy na C. houstoniana var. anomala a C. houstoniana var. calothyrsus (k tomuto druhu byly ještě přiřazeny var. acapulcensis a var. colomasensis). Všechny tři dříve samostatné druhy – tedy včetně C. houstoniana – mají zřetelně odlišné kombinace znaků, které se vyskytují v celém areálu (včetně rozdílů v počtu chromozomů), tyto taxony se spolu mohou i křížit. Na tomto místě se tedy přidržujeme starší klasifikace.
Calliandra calothyrsus
Calliandra calothyrsus
Calliandra calothyrsus
Calliandra calothyrsus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).