Syn.: Calliathemum rutifolium auct. pro parte subsp. coriandrifolium (Rchb.) Domin, Ranunculus rutifolius auct. non L.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Callianthemum coriandrifolium
Rozšíření: Druh s evropským rozšířením, vyskytuje se v horách jižní a střední Evropy, od severozápadního Španělska přes Francii, Rakousko až po Slovensko a Rumunsko. U nás se tento druh neobjevuje, nejbližší lokality se nacházejí na Slovensku, a to především ve Vysokých, Západních a Belianských Tatrách. Z Nízkých Tater jsou známy 2 lokality.
Ekologie: Roste na skalách, ve skalních štěrbinách, na suti a prameništích, na půdách kyselých i vápenatých, až do nadmořské výšky 2400 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, 5–35 cm vysoká. Lodyha je přímá, chudě větvená, jednoduchá, na průřezu okrouhlá, lysá. Přízemní listy řapíkaté, na bázi pochvaté, v obrysu vejčité, 1–3krát zpeřené, lístky řapíkaté, vstřícné a vpředu hluboce vroubkované. Lodyžní listy jsou přisedlé, někdy krátce řapíkaté, podobné přízemním, ale menší a méně členěné (obvykle 1–2krát). Květy (1–3) mají 1,5–3 cm v průměru, kalich je 5četný, nazelenalý, korunní lístky jsou obvejčité, celokrajné nebo až nepravidelně zubaté, v jednom květu po 6–12, bílé, na bázi se žlutou skvrnou. Plody jsou vrásčité nažky.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je routevník koriandrolistý méně dotčeným druhem a je zde také chráněn zákonem (LC/§).
Callianthemum coriandrifoliumCallianthemum coriandrifolium
Callianthemum coriandrifolium
Fotografováno dne 28. 6. 2008 (Slovensko, Vysoké Tatry, okolí Dlhého plesa).