Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Callilepis leptophylla

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Gauteng a Limpopo) a Svazijsku.

Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v savaně, často na skalních výchozech a kamenitých svazích.

Callilepis leptophylla

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 50 cm dlouhou, jednoduchou nebo už od báze větvenou, lysou nebo řídce chlupatou. Listy jsou čárkovité, až 6 cm dlouhé a jen 0,3 cm široké, skoro celokrajné nebo drobně pilovité, na vrcholu špičaté, jednožilné. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci větví na dlouhých stopkách, dosahují až 6 cm v průměru; zákrov je zvonkovitý, zákrovní listeny vyrůstají v několika řadách, jsou kopinaté, nestejné; jazykovité květy jsou samičí, liguly jsou bílé, až 4 mm široké, trubkovité květy jsou oboupohlavné, 5cípé, nachové. Plodem je nažka s chmýrem.

Záměny: Podobný druh Callilepis laureola má listy podstatně širší, široce kopinaté, až 8 cm dlouhé a 3 cm široké, se 3 žilkami.

Využití: Používá se ve veterinární medicíně k vyhánění střevních parazitů u skotu.

Poznámka: Jihoafrický rod Callilepis zahrnuje v současnosti asi osm druhů, všechny se vyskytují ve východních oblastech Jihoafrické republiky, Svazijsku a jižním Mosambiku.

Callilepis leptophylla
Callilepis leptophylla
Callilepis leptophylla
Callilepis leptophylla

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).