Syn.: Callistemon lanceolatus var. lophanthus (Vent.) Heynh., Callistemon leptostachyus Sweet, Callistemon lophanthus (Vent.) Sweet, Melaleuca paludosa Schltdl., nom. illeg., Melaleuca pithyoides F. Muell. ex Benth., Melaleuca salicina Craven, Metrosideros australis R. Br. ex Bonpl., Metrosideros lophantha Vent., Metrosideros saligna Sm.
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Callistemon salignus
Rozšíření: Pochází z východu Austrálie, kde roste ve svazovém státě Nový Jižní Wales a přesahuje i na jih Queenslandu.
Ekologie: Provází především nivy nížinných vodních toků. Je značně tolerantní k vlhku i suchu, ale nesnáší pokles teploty pod bod mrazu.
Popis: Velký keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 3–10(–15) m; borka je tenká, odlupčivá; větvičky jsou křivolaké, v mládí růžové až nachové. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté, 6–14 cm dlouhé a 0,5–1,4 cm široké, se zřetelnou žilnatinou, na bázi klínovitě zúžené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství jsou husté válcovité koncové klasy 4–8 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, s 10–40 květy, vřeteno květenství je lysé nebo řídce pýřité; kališní lístky jsou nepatrné; korunní lístky jsou 2,6–4 mm dlouhé, záhy opadavé; dlouze vyniklých bílých tyčinek bývá 48–65; semeník je spodní. Plodem je dřevnatějící tobolka 3,8–4,4 mm dlouhá a 4–5 mm široká.
Poznámka: Podle některých současných badatelů je třeba přeřadit tento druh do rodu Melaleuca.
Callistemon salignus
Callistemon salignusCallistemon salignus
Callistemon salignus
Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).