Syn.: Abies cupressoides Poir., Heyderia decurrens (Torr.) K. Koch, Libocedrus decurrens Torr., Thuja craigana A. Murray bis, Thuja decurrens (Torr.) Voss
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Calocedrus decurrens
Rozšíření: Dřevina pacifického pobřeží Spojených států, roste v Kalifornii, Oregonu a v západní části Nevady, přesahuje i do Mexika do státu Baja California. Do Evropy byl přivezen v 19. století, v ČR je známo několik jedinců.
Ekologie: Provází horské jehličnaté lesy v nadmořské výšce 300–2800 m; často roste spolu s douglaskou tisolistou (Pseudotsuga menziesii), tsugou západoamerickou (Tsuga heterophylla), zeravem obrovským (Thuja plicata) a borovicemi (např. Pinus ponderosa). Pomalu rostoucí a velmi dlouhověká rostlina, nejstarší exempláře jsou více než 500 staré. Šištice dozrávají a otevírají se v prvním roce.
Calocedrus decurrens
Popis: Jednodomý mohutný strom, může dorůst výšky 40–50(–69) m a průměru kmene 2(–3,6) m; koruna je úzce kuželovitá; borka je skořicově hnědá, podélně brázditá, podélně odlupčivá; letorosty jsou zploštělé. Listy jsou šupinovité, vstřícné, čtyřřadé, sbíhavé, 3–14 mm dlouhé, na hlavním výhonu delší než na postranních, zelené, na rubu oblé a s žlázkou, na vrcholu špičaté a obvykle hrotité. Samčí šištice nesou 6–8 párů sporofylů, jsou červenohnědé až hnědé. Samičí šištice jsou elipsoidní, tenké, 1,7–3 cm dlouhé, červenohnědé nebo zlatohnědé; šupiny tvoří (2–)3–4 páry, nejnižší je obvykle sterilní, zkrácený a ven vyhnutý, prostřední jsou fertilní, nejvyšší jsou srostlé a sterilní. Semena jsou čočkovitá, 1,4–2,5 cm dlouhá, světle hnědá, s 2 nestejnými křídly.
Využití: Dřevo je lehké a měkké, vonné, velmi odolné vůči vlhkosti a hnilobě. Využívá se v nábytkářství, vyráběly se z něj tužky. Druh je rovněž ceněn v sadovnictví, bylo vyšlechtěno více kultivarů.
Poznámka: Do rodu Calocedrus se nyní řadí čtyři druhy: kromě nyní představeného jsou to Calocedrus formosana na Tchaj-wanu, Calocedrus macrolepis s areálem od severní Barmy po jižní Čínu a Vietnam a Calocedrus rupestris ve Vietnamu a přilehlém území Číny.
Calocedrus decurrens
Calocedrus decurrensCalocedrus decurrens
Calocedrus decurrens
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).