Syn.: Calochortus nuttallii var. leichtlinii (Hook. f.) Smiley, Calochortus nuttallii var. subalpinus M. E. Jones, Mariposa leichtlinii (Hook. f.) Hoover
Česká jména: pěknosennec (Presl 1846), pěknosemenec (Mareček 1994)
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité

Calochortus leichtlinii

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v horských oblastech východní Kalifornie a v přiléhající části jižního Oregonu a západní Nevady.

Ekologie: Dává přednost světlým podhorským jehličnatým lesům a vegetační formaci chaparral, ale osídluje i nízkostébelné podhorské louky či svahy nad vodními toky. Vyžaduje propustnou a spíše chudou půdu. Je nalézán v nadmořských výškách od 1300 až do 4000 m. Kvete podle poměrů na stanovišti od dubna do srpna.

Calochortus leichtlinii

Popis: Cibulovina s lodyhou přímou, 20–60 cm dlouhou, nevětvenou. Bazální list je jediný, úzce trávovitý, 10–15 cm dlouhý, celokrajný, při rozkvětu zasychající. Květenství je 1–5květé, květy jsou zvonkovité, vzpřímené, široce rozevřené; okvětní lístky jsou volné, 3 vnější jsou kopinaté, 10–20 mm dlouhé, nenápadně zbarvené, 3 vnitřní jsou obvejčité, 10–40 mm dlouhé, barevně poměrně variabilní, základní barva je nejčastěji bílá, ale může být i jemně levandulová či narůžovělá, blízko žlázky jsou vnitřní okvětní lístky žlutě chlupaté, s víceméně ohraničenou skvrnou černé či tmavofialové barvy na nažloutlém pozadí; nitky tyčinek jsou dlouhé 5 mm, prašníky 5–7 mm, prašníky jsou na bázi střelovité, bílé, nanejvýše světle žluté barvy, blizna je 3laločná, semeník svrchní. Plodem je vzpřímená tobolka dosahující délky 3–6 cm.

Záměny: Podobný druh Calochortus bruneaunis, který se objevuje v o něco východněji položených oblastech Severní Ameriky, má prašníky jiného tvaru zbarvené žlutě, hnědě či fialově. Místo tmavé skvrny má na okvětí podkovovité pásy tmavě fialových teček či čárek.

Využití: Podzemní části rostliny jsou jedlé a bývaly poměrně běžnou součástí jídelníčku původních Američanů. Místy je pěstován v kultuře i v jiných částech světa, ale nezplaňuje.

Calochortus leichtlinii
Calochortus leichtlinii

Fotografováno dne 17. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Kings Canyon National Park).