Syn.: Mariposa macrocarpa (Douglas) Hoover
Česká jména: pěknosennec (Presl 1846), pěknosemenec (Mareček 1994)
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Calochortus macrocarpus
Rozšíření: Vyskytuje se na nevelkém areálu v západní části Severní Ameriky na jihu Britské Kolumbie v Kanadě a v USA ve státech Montana, Idaho, Washington, Oregon a Nevada, nejdále zasahuje do severní Kalifornie.
Ekologie: Roste na suchých stanovištích v pelyňkovém křoví nebo v řídkých borových lesích, v nadmořských výškách 300–2700 m.
Calochortus macrocarpus
Popis: Vytrvalá cibulnatá rostlina; cibulka s blanitým obalem. Listy jsou jen bazální, čárkovité, 5–10 cm dlouhé, za květu zasychají. Lodyha je pevná, 20–50 cm vysoká, s 1–3 květy v okolíku, podepřeném 3–5 cm dlouhými listeny. Květy otevřeně zvonkovité, okvětní lístky volné, vnější kopinaté, 4–5 cm dlouhé, na vrcholu zašpičatělé, vnitřní obvejčité, 4–6 cm dlouhé, světle fialové, s tmavým proužkem nad bází, žlázky obráceně trojúhelníkovité, na vrcholu brvité; tyčinek je 6, s 8–9 mm dlouhými nitkami; blizna je trojlaločná, semeník svrchní. Tobolka vřetenovitá, 4–5 cm dlouhá, se zašpičatělým vrcholem.
Poznámka: Do rodu Calochortus patří asi 70 druhů, rostoucích od Britské Kolumbie po Guatemalu. Jsou to vesměs velmi ozdobné cibulnaté rostliny. Původní obyvatelé cibulky ovšem pojídali.
Calochortus macrocarpusCalochortus macrocarpus
Calochortus macrocarpus
Calochortus macrocarpus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Kootenay NP, Radium Hot Springs).