Syn.: Calochortus lobbii Purdy, nom. illeg.
Česká jména: pěknosennec (Presl 1846), pěknosemenec (Mareček 1994)
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Calochortus subalpinus
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na severozápadě USA, v horských oblastech amerických států Washington a Oregon.
Ekologie: Roste ve světlých horských lesích a lesních lemech, na vulkanických půdách, v nadmořských výškách od 1000 až do 2200 m.
Calochortus subalpinus

Calochortus subalpinus

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 5–30 cm dlouhou, obvykle nevětvenou. Přízemní listy jsou kopinaté, 10–30 cm dlouhé a 0,2–1,5 cm široké, stejně dlouhé nebo delší než lodyha, celokrajné, na líci lysé. Květenství je 1–5květé; listeny jsou čárkovité až kopinaté, 1–5 cm dlouhé, zašpičatělé; květy jsou zvonkovité, přímé nebo odstálé, stopkaté, v době plodu jsou stopky zahnuté; 3 vnější okvětní lístky jsou podlouhle kopinaté, u báze s nachovou skvrnkou, na vrcholu zašpičatělé, na líci jemně chlupaté, 3 vnitřní okvětní lístky jsou delší než okvětní lístky vnější, široce obvejčité, na vrcholu tupé nebo špičaté, žlutobílé, někdy nafialověle naběhlé, často s úzkou fialovou půlměsíčitou skvrnkou, až téměř k vrcholu lístku řídce chlupaté, žlázky jsou příčně podlouhlé, vyklenuté, chlupaté. Plodem je elipsoidní tobolka, asi 2,5 cm dlouhá.
Poznámka: K rodu Calochortus je započítáváno asi 74 druhů, všechny se vyskytují v západní části Severní Ameriky. Většina zástupců tohoto rodu má dosti malý až nepatrný areál, zde představovaný druh patří spíše k těm, jejichž rozšíření je poněkud rozsáhlejší. Největší území osídluje Calochortus nuttallii ze Skalistých hor, naopak k druhům velmi úzce endemickým patří například Calochortus raichei z Big Austin Creek v kalifornském Sonoma County nebo Calochortus tiburonensis z Ring Mountain v kalifornském Marin County. Některé druhy byly známy dokonce jen z jediné lokality, patřil k nim třeba oregonský Calochortus indecorus nebo severokalifornský Calochortus monanthus – oba druhy se již na svých lokalitách v současnosti bohužel nevyskytují.
Calochortus subalpinus
Calochortus subalpinus
Calochortus subalpinus
Calochortus subalpinus
Calochortus subalpinus
Fotografovala Lucie Vančurová, dne 22. 7. 2018 (USA, Oregon, Cascade Range, Mount Hood).