Syn.: Dictamnus capensis L. f.
Česká jména: topělec (Mareček 1994)
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Calodendrum capense
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, areál se táhne podél východního a jižního pobřeží, na severu dosahuje k Etiopii, směřuje na jih přes Keňu, Ugandu, Tanzanii, Botswanu, Malawi a Zimbabwe po Lesotho, Swazijsko a Jihoafrickou republiku (Limpopo, Northwest, Gauteng, Mpumalanga, KwaZulu-Natal a Eastern i Western Cape).
Ekologie: Roste na okrajích stálezelených lesů, v zalesněných roklích, na pobřeží, někdy v křovinách podél vodních toků, od hladiny moře do nadmořské výšky 2200 m. Kvete bohatě na začátku léta, slaběji opakuje kvetení na podzim.
Calodendrum capense

Calodendrum capense

Popis: Strom dorůstající výšky až 20 m, ale někdy jen keř asi 7 m vysoký. Borka je šedá, hladká. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté až vejčité, 5–22 cm dlouhé, 2–10 cm široké, na vrcholu tupé až zaoblené, u báze se zužující až slabě laločnaté, s celistvým zvlněným okrajem, tmavě zelené, žilky naspodu vyniklé, střední žebro velmi tlusté, čepele žláznaté, po rozdrcení vonné. Květenství je až 18 cm dlouhá terminální lata, kalich vytrvává i po odkvětu, květy jsou 5četné, slabě vonné, korunní lístky jsou 4–5 cm dlouhé a 0,5 cm široké, bílé až světle růžové, pět sterilních tyčinek je přeměněno v další korunní lístky, ty jsou tenčí a delší, světle růžové, purpurově až hnědě tečkované. Plodných tyčinek je 5, s bílými nitkami a s purpurově hnědými prašníky. Plody jsou hnědé tobolky, 3,5–6 cm v průměru, 5chlopňové, dřevnaté, s bradavčitým povrchem, semena jsou černá, 1,5 mm dlouhá.
Využití: Calodendrum capense je velmi dekorativní strom s pěkně tvarovanou korunou a nápadnými květy, vhodný k výsadbě v zahradách, parcích a v ulicích, vzrostlé stromy snáší mráz až do -8 °C. Jeho dřevo je světlé, dosti tvrdé, ale dá se snadno opracovat a dobře se ohýbá. Používá se k výrobě nábytku, vozů, nářadí, i jako palivové dříví. Kůra se používá jako přísada do kožních mastí. Ze semen se získává olej známý jako Yangu oil s vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin a antioxidantů. Je využívaný v přírodní kosmetice, jeho složení působí i jako přirozená ochrana před UV zářením.
Calodendrum capense
Calodendrum capense
Fotografováno dne 15. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, NP Addo Elephant).