Calotes versicolor (Daudin, 1802); lepoještěr pestrý

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Agamidae
Syn.: Agama indica Gray, 1827; Agama tiedemanni Kuhl, 1820; Agama versicolor Daudin, 1802; Agama vultuosa Harlan, 1825; Calotes cristatus Jaquemont, 1844; Calotes gigas Blyth, 1853; Calotes viridis Gray, 1846
Česká jména: lepoještěr pestrý, lepoještěr měnivý
Anglická jména: Oriental garden lizard, Eastern garden lizard, Changeable lizard

Calotes versicolor, lepoještěr pestrý
Calotes versicolor, lepoještěr pestrý

Rozšíření: Nejrozšířenější lepoještěr, žije v oblasti sahající od jihovýchodního Íránu a Pákistánu přes Indii, Barmu, jižní Čínu a Thajsko až po Malajsii a západní Indonésii, vyskytuje se rovněž na Maledivách a Srí Lance. V areálu jsou rozlišovány dva poddruhy: kromě nominátního je to ještě poddruh Calotes versicolor subsp. farooqi. Byl vysazen na mnoha dalších místech, například v Bruneji, na ostrově Sulawesi, Maskarénách a Seychelách, v Ománu i východoafrické Keni, také na americké Floridě.

Způsob života: Obývá řadu stanovišť, často otevřené lesní porosty, lesní lemy, narušené křovinaté oblasti, živé ploty, městské parky.
Živí se především hmyzem a jeho larvami, např. cvrčky, kobylkami, mravenci, dále drobnými obratlovci, včetně malých hlodavců a ještěrek. Na kořist vyčkává v keři nebo ve vysoké trávě, polyká ji celou poté, co ji omráčí třesením. Občas požije i rostlinnou stravu. Obratně šplhá po stromech i po skalách a zdech, umí plavat.
Samec je teritoriální a své území intenzívně obhajuje. Samičku láká nafouknutím krku a oranžovým až svítivě červeným zbarvením hlavy a ramen. Samice klade 5–16(–20) podlouhlých kožovitých vajec, které zahrabává do vlhké půdy. Inkubační doba je závislá na teplotě a pohybuje se mezi 50–60 dny. Pohlavně dospívá ve věku asi 12 měsíců.

Popis: Dorůstá délky 37–40 cm, z toho tři čtvrtiny délky tvoří ocas. Štíhlé tělo je pokryté pravidelnými šupinami. Hrdelní lalok je malý. Ostnitý hřbetní hřebínek mírně vyvýšený na krku se u samců táhne od šíje až po kořen ocasu, u samic dosahuje jen do poloviny hřbetu. Zbarvení je velmi variabilní, mění se podle podmínek prostředí a nálady zvířete a může být žluté, nahnědlé, červené až černé. V době páření je přední část těla, včetně hlavy, oranžově červená s černou skvrnou na obou stranách krku. Kresba je velmi proměnlivá. Na břiše jsou často šedivé podélné pruhy, nejvýraznější je uprostřed. Stejně jako chameleon může otáčet každým okem zvlášť do různých stran.

Poznámka: Lepoještěr pestrý je velmi přizpůsobivý, plodný a všežravý druh. Na místech, kde byl vysazen, má významný dopad na přirozenou biologickou rozmanitost a je považován za invazivní druh. V Singapuru například představuje hrozbu pro lepoještěra bornejského (Bronchocela cristatella).

Calotes versicolor, lepoještěr pestrý
Calotes versicolor, lepoještěr pestrý
Calotes versicolor, lepoještěr pestrý
Calotes versicolor, lepoještěr pestrý
Calotes versicolor, lepoještěr pestrý

Fotografováno dne 13. 10. 2012 (Mauricius, Chamarelské vodopády).