Syn.: Calystegia reniformis R. Br., Calystegia soldanelloides Makino, Convolvulus asarifolius Salisb., Convolvulus maritimus Lam., Convolvulus reniformis (R. Br.) Poir., Convolvulus soldanella L.
Česká jména: mořské zelí nebo soldanella (Huber 1596), opletník pomořský (Presl 1846)
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Calystegia soldanella
Rozšíření: Kosmopolitní druh, roste v subtropickém i mírném pásmu, v západních a jižních pobřežních oblastech Evropy (včetně Britských a Azorských ostrovů, také ve Středozemí), severní i jižní Afriky (včetně ostrova Lanzarote), jihozápadní a východní Asie, Severní a Jižní Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu.
Ekologie: Písečná a oblázková mořská pobřeží, písečné duny, někdy pobřežní trávníky a útesy. Rostliny rostou zpravidla v nepočetných skupinách. Kvete po celé léto.
Calystegia soldanella
Popis: Vytrvalá poléhavá bylina vyrůstající z dlouhého rozvětveného oddenku. Lodyhy lysé, dlouhé 0,5–1 m, listy dlouze řapíkaté, ledvinité nebo srdčité, dužnaté, na vrcholu tupé nebo s krátkou špičkou, široké 2–5 cm. Květy axilární, o průměru 3–5 cm, na stopkách 2–5 cm dlouhých, listence vejčité, jen částečně překrývající kalich tvořený pěti užšími kališními cípy, koruna nálevkovitá, bělavě růžová nebo růžovofialová, může mít zvýrazněné tmavší žilky a nažloutlou bázi. Plodem je lysá vejčitá tobolka o průměru 1,5–2 cm, semena tmavě hnědá, hladká.
Ohrožení a ochrana: V Německu je zákonem chráněným druhem.
Využití: Mladé výhonky se používaly vařené jako zelenina nebo nakládané. Rostliny mají očistný účinek, používají se jako diuretikum, projímadlo, protihorečný prostředek a proti střevním parazitům.
Pěstuje se i jako atraktivní rostlina na písčitých půdách.
Calystegia soldanella
Calystegia soldanella
Calystegia soldanella
Calystegia soldanella
Fotografovali Věra Svobodová, dne 30. 11. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Wharariki Beach); Ladislav Hoskovec, dne 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Vieste).