Syn.: Marianthemum alpinum (Jacq.) Schur
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula alpina
Rozšíření: Hory Evropy, především východní a centrální Alpy a Karpaty, izolovaně ve středním Norsku. U nás neroste, nejblíže se vyskytuje ve slovenských Chočských vrších a Tatrách, také v rakouských Alpách.
Ekologie: Roste na travnatých a kamenitých holích, skalách, v pásmu od subalpínského do alpínského stupně. Kvete od června do srpna.
Campanula alpina
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 5–20 cm vysoká. Lodyha je přímá, někdy větvená, chlupatá. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou obkopinaté, lodyžní listy jsou kopinaté. Květy vykvétají v hroznu, jsou nicí, kališní cípy jsou podlouhle kopinaté, vlnaté, koruna je široce nálevkovitě zvonkovitá, jasně modrá, výjimečně i bílá, cípy jsou špičaté, rozestálé, blizna je 3dílná. Plodem je nicí tobolka.
Ohrožení a ochrana: Ještě v roce 1999 byl zvonek alpský zařazen v seznamu chráněných rostlin Slovenska (§), v novějším seznamu z roku 2003 však již uveden není. Ve švýcarském Červeném seznamu je zařazen k potenciálně ohroženým a v Itálii k zákonem chráněným druhům.
Campanula alpina
Campanula alpina
Campanula alpina
Fotografováno dne 19. 6. 2004 (Rakousko, Raxalpe).