Syn.: Campanula elatines var. fenestrellata (Feer) L. H. Bailey, Campanula garganica subsp. fenestrellata (Feer) Hayek, Campanula garganica subsp. lepida (Feer) Hayek, Campanula lepida Feer
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula fenestrellata
Rozšíření: Pochází z Balkánského poloostrova z Chorvatska. V nevelkém areálu se rozlišují 2–3 poddruhy. V Belgii byl zaznamenán únik z kultury a následné zplanění.
Ekologie: Provází štěrbiny vápencových skal.
Campanula fenestrellata
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, tvoří kompaktní trsy o průměru až 50 cm a vysoké 15–20 cm; lodyhy jsou vystoupavé nebo převislé, většinou lysé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité až téměř okrouhlé, na bázi srdčité, na okraji dvakrát zubaté nebo pilovité, horní lodyžní listy jsou drobnější. Květenství je mnohokvěté; kališní cípy jsou čárkovité, přímo odstálé; koruna je nálevkovitá až kolovitá, 1–1,2 cm dlouhá, světle modrofialová; pyl je modrý; semeník je spodní. Plody jsou tobolky.
Využití: Nenáročná a oblíbená skalnička do suchého a výslunného prostředí.
Poznámka: Někteří současní autoři nevymezují tento zvonek jako samostatný druh a pokládají jej za součást šířeji pojímaného druhu Campanula garganica. V tom případě shrnují pod tímto jménem více typů zvonků rostoucích po obou březích Jaderského moře.
Campanula fenestrellata
Campanula fenestrellata
Campanula fenestrellata
Fotografováno dne 16. 6. 2005 (Chorvatsko, Velebit, Sušanj Cesarički).