Syn.: Campanula glomerata var. foliosa (Ten.) Spreng.
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité

Campanula foliosa

Rozšíření: Areál se rozkládá ve střední a jižní Itálii (v regionech Marche až Basilicata) a na Balkáně, kde byl druh zaznamenán v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, na jihu Srbska, v Kosovu, Albánii, Severní Makedonii, na severu kontinentální části Řecka a v Bulharsku.

Ekologie: Stanovištěm jsou především okraje horských lesů, lesní světliny, řidčeji i trávníky nad horní lesní hranicí; vůči podkladům je indiferentní. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–2200 m.

Campanula foliosa

Popis: Vytrvalá bylina s přímou, nevětvenou, pravidelně olistěnou, krátce chlupatou lodyhou vysokou (20–)30–50 cm. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, 3–8 cm dlouhé a 2–4,5 cm široké, na bázi náhle zúžené do krátkého křídlatého řapíku, na okraji zubaté až vroubkované nebo pilovité. Květenství je koncový strboul podepřený listům podobnými listeny; kališní cípy jsou čárkovité až štětinovité, 0,8–1,2 cm dlouhé; koruna je 2–3 cm dlouhá, modrofialová, asi do jedné třetiny členěná; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plodem je přímá, obvejcovitá tobolka 5–6 mm dlouhá, otvírá se děrami na bázi.

Campanula foliosa
Campanula foliosa
Campanula foliosa
Campanula foliosa

Fotografovali Gianmaria Bonari a Vít Grulich, dne 21. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Pelister).