Syn.: Campanula elatines var. garganica (Ten.) Fiori, Wahlenbergia garganica (Ten.) G. Don
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula garganica
Rozšíření: Pobřežní oblasti Jaderského moře – vyskytuje se v jihovýchodní Itálii a v západním Řecku. V tomto nevelkém areálu se rozlišují tři poddruhy: nominátní poddruh se vyskytuje v Itálii (Gargano), C. g. subsp. acarnanica a subsp. cephallenica v Řecku (některými autory jsou tyto taxony hodnoceny jako samostatné druhy).
Ekologie: Roste na skalách, ale i na starých zdech, především v pobřežním pásmu, dříve byl ale udáván i z hor Lazia.
Campanula garganica
Popis: Vytrvalá bylina, nanejvýše 10–20 cm vysoká, slabě pýřitá nebo i olysalá. Lodyhy jsou poléhavé, hranaté, žláznaté nebo lysé, květonosné jsou rozprostřené, sterilní v listových růžicích. Listy jsou drobné, řapíkaté, srdčité až vejčité, tupé, na okraji nepravidelně zubaté, 2–3 cm dlouhé, horní lodyžní listy jsou menší, vejčité, též zubaté. Květy v řídkém květenství, drobné, stopkaté, kalichy jsou zelené, žebernaté, kališní cípy úzce kopinaté, lysé nebo jemně žláznatě chlupaté, koruna je zvonkovitá, delší než kališní cípy, korunní cípy dosahují 2/3 koruny, jsou hvězdovitě rozprostřené, modré až fialové s bělavým středem. Plodem je kulovitá tobolka.
Využití: Jedná se o pěkný zvonek, který se vysazuje i v zahradách. V nabídce pěstitelských firem se však pod jeho jménem nezřídka objevují zcela jiné druhy.
Poznámka: Dříve byl k tomuto druhu řazen i poddruh C. g. subsp. fenestrellata z Dalmácie, který je dnes většinou chápán jako samostatný druh (Campanula fenestrellata).
Campanula garganica
Campanula garganica
Campanula garganica
Campanula garganica
Campanula garganica
Fotografováno dne 19. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Torre di Monte Pucci).