CAMPANULA GELIDA Kovanda – zvonek jesenický / zvonček

Syn.: Campanula bohemica subsp. gelida (Kovanda) Kovanda
Česká jména: zvonek český jesenický (Dostál 1989), zvonek jesenický (Kubát 2002)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula gelida

Campanula gelida

Rozšíření: Druh je stenoendemitem Petrových kamenů v Hrubém Jeseníku.

Ekologie: Roste na úpatí jižního a východního svahu vrcholové skály Petrových kamenů, ve skalních štěrbinách a v blízkém kostřavovém porostu, v nadmořské výšce 1430 m. Kvete v červenci a srpnu.

Popis: Trsnatá vytrvalá bylina, 8–18 cm vysoká. Lodyha krátce vystoupavá až přímá, dole hranatá, na hranách brvitá nebo výjimečně lysá. Přízemní listy okrouhle srdčité, v době květu živé, lodyžní úzce kopinaté až čárkovité. Sytě až fialově modré květy jednotlivě nebo v chudých hroznech, koruna k bázi znenáhla zúžená, až 20 mm dlouhá. Poupata vzpřímená. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Druh byl na začátku osmdesátých let minulého století na pokraji vyhynutí. Dnes, díky zákazu vstupu na Petrovy kameny, je populace již poměrně stabilizovaná. Přesto patří k druhům kriticky ohroženým (C1r) a je chráněn i zákonem (§1). Je uveden i v seznamu přísně chráněných druhů Bernské úmluvy a Natura 2000.

Poznámka: Zvonek jesenický je blízce příbuzný se zvonkem českým (Campanula bohemica), který roste v Krkonoších. Ten mívá v době květu přízemní listy již odumřelé, jeho koruna je při bázi polokulovitá, až 25 mm dlouhá, poupata má vzpřímená i skloněná.

Campanula gelida
Campanula gelida

Fotografováno v červenci 2008 (Česko, Hrubý Jeseník).