Syn.: Campanula petraea F.W.Schmidt, Weitenwebera glomerata (L.) Opiz, Syncodon glomeratum (L.) Fourr., Campanula cephalotes Nakai
Česká jména: zvonec klubičnatý (Presl 1819), weitenveberka klubičnatá (Opiz 1852), zvonek klubkatý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: zvonec klubnatý (Reuss 1853), zvonček klbkatý (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula glomerata glomerata

Campanula glomerata glomerata

Rozšíření: Zvonek klubkatý je rozšířen ve střední a západní Evropě, částečně zasahuje do jižní, severní a do východní Evropy. Zplaněle roste i v části Severní Ameriky. U nás roste po celém území roztroušeně, hlavně v teplejších oblastech, zasahuje ale i do podhůří (zhruba do 800 m n. m.).
Ekologie: Tento zvonek roste hlavně v lesostepích, na kamenitých stráních, lesních okrajích a křovinatých stráních. Půdy má rád čerstvé až vysychavé, výhřevné, spíše neutrální. V současnosti je zvonek klubkatý pravý na některých místech znatelně na ústupu. Kvete nejčastěji od začátku června do září.
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je přímá, chlupatá nebo i lysá, většinou nevětvená, výška rostliny se pohybuje v rozmezí 30–60 cm. Listy naspodu pýřité nebo chlupaté, víceméně rovné, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité. Květy vyrůstají ve vrcholovém strboulu, kališní cípy jsou protáhle trojúhelníkovité, špičaté, někdy nazpět zahnuté. Barva nálevkovitě zvonkovité koruny je většinou modrofialová, výjimečně bílá, čnělka je stejně dlouhá nebo kratší než koruna.
Poznámka: Druh je poměrně variabilní, rozeznává se několik poddruhů, u nás se vyskytují dva.
Campanula glomerata glomerataCampanula glomerata glomerata
Campanula glomerata glomerata
Fotografováno ve dnech 31. 5. a 4. 6. 2003 (Hostýnské vrchy, Pod Kozincem; Bílé Karpaty, Jazevčí a Zahrady pod Hájem).