Syn.: Campanula biserrata K. Koch, Gadellia biserrata (K. Koch) A. P. Khokhr., Gadellia lactiflora (M. Bieb.) Schulkina
Česká jména: zvonek bělokvětý (Danihelka et al. 2012)
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula lactiflora
Rozšíření: Druh západního a centrálního Kavkazu, jeho areál zasahuje i do severovýchodního Turecka. V Evropě se pěstuje v zahradách, místy snad může i zplaňovat, byl údajně zaznamenán v Británii, Nizozemsku a na jihu Skandinávie, s jistotou byl nalezen i v západních Čechách u obce Kladská, zřejmě jako pozůstatek dřívější kultury.
Ekologie: Roste v horských a subalpínských oblastech, v lemech horských lesů, na horských loukách i kolem cest. Kvete v červnu a červenci, příležitostně se květy objevují až do konce vegetační sezóny.
Campanula lactiflora
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, až 150 cm dlouhou, olistěnou, skoro lysou nebo i řídce chlupatou. Přízemní listy jsou řapíkaté, lodyžní přisedlé, oboje podlouhle vejčité až vejčité, na okraji žláznaté, dvojitě pilovité. Květenství je latnaté, bohaté; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou vejčité až kopinaté, zubaté; koruna je zvonkovitá, 2,5–3,5 cm dlouhá, bílá nebo světle modrá, lysá nebo chlupatá. Plodem je tobolka.
Využití: Vysazuje se jako okrasná trvalka do zahrad, v kultuře se objevuje v několika kultivarech. Jeho stanoviště může být slunné i polostinné.
Campanula lactiflora
Campanula lactifloraCampanula lactiflora
Campanula lactiflora
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz, Svanetie, hřeben Zuruldi).