Syn.: Campanula capitata Sims, Campanula cichoracea Sm., Campanula cichoracea Sibth. et Sm., Campanula hungarica Pers., Campanula ligulata Pers., Campanula tenuiflora Ten., Lacara capitata (Sims) Raf., Lacara scabra Raf., Lacara villosa Raf., Marianthemum lingulatum (Waldst. et Kit.) Schur
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula lingulata
Rozšíření: Areál se rozkládá na Balkánském poloostrově, na sever zasahuje až do chorvatské Dalmácie, Bosny a Hercegoviny, severního Srbska a jihozápadního Rumunska, na východ do evropské části Turecka. Údaje z jižní Itálie jsou zřejmě mylné.
Ekologie: Roste na suchých výslunných místech na kamenitých půdách s nezapojenou travinobylinnou vegetací, resp. v řídkých křovinách.
Campanula lingulata
Popis: Dvouletá bylina; lodyha je přímá, hranatá, obvykle nevětvená, 20–40 cm vysoká, s roztroušenými tuhými chlupy. Dolní listy jsou řapíkaté, jejich čepel je obvejčitá až kopisťovitá, vroubkovaná až pilovitá; horní listy jsou přisedlé, podlouhlé až kopinaté, na bázi srdčité, rovněž na okraji vroubkované až pilovité. Květy často tvoří pouze koncový strboul podepřený kopinatými listeny, řidčeji jsou pod ním chudé svazečky květů v paždí oddálených listenů; kalich je srostlý, mezi kopinatými tupými kališními cípy se nacházejí nazpět obrácené přívěsky; koruna je široce trubkovitá až nálevkovitá, 1–2,5(–3,5) cm dlouhá, roztroušeně chlupatá; tyčinek je 5; semeník srůstá z 3 plodolistů, blizna je trojlaločná. Plodem je tobolka, otvírá se 3 děrami.
Campanula lingulata
Campanula lingulata
Campanula lingulata
Campanula lingulata
Fotografováno dne 11. 6. 2015 (Srbsko, Kopaonik, Šipačina).