Česká jména: zvonec jehlanitý (Sloboda 1852)
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula pyramidalis
Rozšíření: Západní oblasti Balkánského poloostrova (Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Albánie, západní Řecko) a severní Itálie.
Ekologie: Rostlina patří mezi druhy rostlin skalních společenstev. Vyhledává kamenité stráně, štěrbiny skal, výslunná a suchá místa, snese i mírný polostín. Většinou preferuje stanoviště s vyšším obsahem vápníku v půdě.
Campanula pyramidalis
Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, v květu 100–150 cm vysoká. Listy jsou lysé, lesklé, vroubkovaně pilovité, bazální listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité, lodyžní přisedlé, kopinaté. Zvonkovité květy jsou složeny v pyramidální hrozen, mají 3-4 cm v průměru, jejich barva je nejčastěji modrá v různých odstínech, ojediněle i bílá. Kvete koncem léta až začátkem podzimu.
Využití: Campanula pyramidalis se často pěstuje jako okrasná rostlina – hlavně v jižnějších státech Evropy, také v Británii. Je to druh náročný na slunce, dostatek tepla a vyžaduje suchá stanoviště. U nás se dá pěstovat pouze v chráněných a teplých polohách. Vyžaduje dobrou drenáž, přes zimu ochranu proti větším mrazům, nesnáší zimní vlhko, při němž rostlina vyhnívá.
Campanula pyramidalisCampanula pyramidalis
Campanula pyramidalis
Fotografováno v září 2007 (Lubomír Rak: Chorvatsko, pobřežní skály Makarské riviéry) a 1. 10. 2011 (Naďa Gutzerová, Chorvatsko, Makarska).