Syn.: Campanula rotundifolia subsp. rhomboidalis (L.) Bonnier et Layens, Campanula rotundifolia subsp. rhomboidalis (L.) Bonnier, Campanula rotundifolia var. songeonii (Chabert) Bonnier, Campanula rubra auct., Campanula songeonii Chabert, Campanula venosa Willd.
Česká jména: zvonek vejčitý (Dostál 1950), zvonek kosníkovitý (Kubát 2002)
Slovenská jména: zvonček rutolistý (Dostál 1950)
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula rhomboidalis
Rozšíření: Pochází z jihozápadních Alp (od Přímořských Alp přibližně po Zürich) a z pohoří Jura, roste ve Francii, Itálii a Švýcarsku. V dalších zemích zplaněl, tak například v Německu, Rakousku, Belgii a Nizozemsku. Zplanění bylo zaznamenáno i v České republice na Jizerce v Jizerských horách, nad Vrchlabím a v Loučné nad Desnou.
Ekologie: Roste na loukách v montánním až subalpínském stupni, v nadmořských výškách 800–2800 m.
Campanula rhomboidalis
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s řepovitě ztloustlým kořenem; lodyhy jsou (10–)20–60 cm vysoké, přímé, slabě hranaté, bohatě olistěné, lysé nebo velmi řídce chlupaté. Dolní listy jsou řapíkaté, za květu odumřelé, horní jsou přisedlé, kosníkovité až vejčité, 2–5 cm dlouhé, pilovité. Květenství je hrozen, poupata jsou přímá; kališní cípy jsou čárkovité, rovné, přitisklé až rozestálé; koruna je zvonkovitá, 16–21 mm dlouhá, k bázi pozvolna zúžená, tmavomodrá až fialová, cípy jsou rozestálé. Plodem je nicí, 6–10 mm dlouhá, válcovitá, k oběma koncům zúžená, lysá tobolka.
Poznámka: Na lokalitě v Jizerských horách se kříží s druhem Campanula rotundifolia. Tento kříženec však není znám z jiných lokalit, kde se oba druhy vyskytují společně, a to ani v původním areálu druhu C. rhomboidalis.
Campanula rhomboidalisCampanula rhomboidalis
Campanula rhomboidalis
Fotografoval Mário Duchoň, dne 29. 8. 2012 (Švýcarsko, kanton Wallis: Zermatt).