Syn.: Campanula pubescens F. W. Schmidt
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula rotundifolia rotundifolia
Rozšíření: Celkové rozšíření zahrnuje mírný pás Evropy a Asie, od Británie až po východní Sibiř. Chybí v panonské oblasti střední Evropy, ve stepní oblasti Ukrajiny a jižního Ruska. Vyskytuje se také v Severní a Jižní Americe (Ohňová země). U nás roste především v Čechách, a to hlavně ve středních polohách. Na východě našeho území roste vzácně nebo zde i chybí.
Ekologie: Zvonek okrouhlolistý roste na loukách, pastvinách, stráních, v lesních lemech, acidofilních borech, v pásmu od nížin až do hor. Vyžaduje vlhké až vysychavé kyselé půdy. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha vystoupavá až přímá, oblá, často už od báze větvená, 20–40 cm vysoká, výjimečně dorůstá až 60 cm. Přízemní listy jsou řapíkaté, okrouhlé až tupě srdčité, listy na lodyze úzce kopinaté, přisedlé. Květenství hroznovité nebo latovité, poupata vzpřímená, koruna zvonkovitá až nálevkovitá, modrá až modrofialová. Plodem je tobolka.
Campanula rotundifolia rotundifoliaCampanula rotundifolia rotundifolia
 Campanula rotundifolia rotundifolia
Fotografovali Lubomír Rak, dne 13. 8. 2005 (Bezděz); Jindřich Houska, dne 18. 9. 2004 (Německo, Fränkische Schweiz, údolí Wiesentu).