Syn.: Campnosperma brassii Merr. et L. M. Perry
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Campnosperma brevipetiolatum
Rozšíření: Areál se táhne od jihovýchodní Asie, kde druh snad roste v Thajsku, Malajsii a na Filipínách, s jistotou na některých ostrovech Indonésie (Celebes, Moluky), dále se vyskytuje na Nové Guineji, na Šalamounových ostrovech a v Mikronésii. Do tohoto rodu náleží asi 15 druhů, kromě jihovýchodní Asie, Madagaskaru a Seychel se vyskytují i v tropické Americe.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, a to jak na vápencovém, tak na čedičovém podloží, a to jak na mezických, tak podmáčených stanovištích. Jeden z nejdůležitějších druhů lesní vegetace na Palau, místy tvoří strukturní kostru, řidčeji dokonce monodominantní porosty. Roztroušené stromy se objevují i na plochách druhotně odlesněných.
Campnosperma brevipetiolatum
Popis: Stálezelený dvoudomý strom 20–30(–48) m vysoký; kmen je přímý, přeslenitě větvený, se světlou hladkou borkou s četnými lenticelami, jen ve stáří bývá borka někdy rozpraskaná; hlavní větve bývají téměř vodorovné. Listy jsou střídavé, soustředěné na koncích větviček, prakticky přisedlé, obkopinaté, 30–50(–75) cm dlouhé a 7–12(–25) cm široké, kožovité, na líci leskle tmavozelené, na rubu nasivělé, s 20–50 páry postranních žilek, na bázi ouškaté, celokrajné, na konci tupě špičaté. Květenství je latovité, až 45 cm dlouhé. Samčí květy jsou 4četné, 6–8 mm dlouhé, kališní lístky jsou volné, poněkud se překrývají, korunní lístky jsou asi 1 mm dlouhé, tyčinek je 8. Samičí květy jsou rovněž 4četné, podobné, s jednopouzdrým semeníkem. Plody jsou zploštěle kulovité peckovice 2–2,5 mm v průměru, za zralosti červené až tmavě nachové.
Záměny: Stálezelené dřeviny s lesklými kožovitými listy (model fíkus) jsou obecným znakem mnoha druhů tropického deštného lesa, bez ohledu na jejich systematické zařazení; návštěvníkům těchto končin tahle vlastnost velmi komplikuje orientaci v tamní druhové skladbě. Tento druh se od dalších podobných dřevin na Palau odlišuje především nápadně přeslenitě uspořádanými větvemi a ouškatými bázemi přisedlých velkých obkopinatých listů.
Využití: Díky svým ekologickým vlastnostem se používá ke znovuzalesňování degradovaných ploch, v nichž vytváří podmínky pro uchycení dalších dřevin. Plody jsou zdrojem potravy pro více druhů ptáků. Z dřeva se vyrábějí kánoe a lze jej využít i na jiné stavební prvky.
Campnosperma brevipetiolatum
Campnosperma brevipetiolatum
Campnosperma brevipetiolatum
Fotografováno ve dnech 22. a 23. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Melekeok, Lake Ngardok Nature Reserve a Ngaremlengui, u osady Imeong).