Syn.: Bignonia radicans L., Tecoma radicans (L.) Juss.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité

Campsis radicans

Rozšíření: Původní v jihovýchodní části Spojených států amerických. U nás je pouze pěstován, je uveden už v soupisu rostlin smíchovské botanické zahrady z roku 1776, v roce 1808 rostl i v botanické zahradě u zámku Hluboš.

Ekologie: Ve své domovině roste v lesích a na březích říčních toků. Kvete od července do září.

Popis: Vytrvalá, opadavá, popínavá, až 15 m dlouhá liána. Stonek větvený, na starších větvích vyrůstají vzdušné kořeny, kterými se přichytává k podkladu. Listy vstřícné, řapíkaté, lichozpeřené, s 4–6 páry lístků. Lístky vejčité, 3–6 cm dlouhé a 2–4 cm široké, zubaté. Květy vyrůstají ve vrcholících po 3–12 na koncích letorostů. Kalich pravidelný, pěticípý, koruna trubkovitá, až 9 cm dlouhá, korunní cípy červené. Plodem je tobolka.

Poznámka: Křivouš je u nás pěstován jako zahradní rostlina pro porůstání zdí, pergol apod. Je vhodný do teplejších oblastí, protože v silnějších zimách může namrzat. Daří se mu na slunných, na jih orientovaných stanovištích a v lehkých půdách bohatých na živiny. Nejlépe se množí na podzim kořenovými řízky. Byla vyšlechtěna řada zahradních kultivarů.

Campsis radicansCampsis radicans
Campsis radicans

Fotografováno dne 5. 7. 2006 (Slovensko, Tornaľa).