Syn.: Aeranthes jamaicense Rchb. f. et Wullschl., Aeranthes jamaicensis Rchb. f. ex Griseb., Aeranthes micrantha (Lindl.) Rchb. f., Angraecum brevifolium Lindl., Angraecum jamaicense Rchb. f. et Wullschl., Angraecum micranthum Lindl., Campylocentrum barrettiae Fawc. et Rendle, Campylocentrum jamaicense (Rchb. f. ex Griseb.) Benth. ex Fawc., Campylocentrum kuntzei Cogn. ex Kuntze, Campylocentrum mattogrossense Hoehne, Campylocentrum peniculus Schltr., Campylocentrum stenanthum Schltr., Epidorkis micrantha (Lindl.) Kuntze, Mystacidium micranthum (Lindl.) T. Durand et Schinz
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Campylocentrum micranthum
Rozšíření: Dosti velký areál zabírá Střední Ameriku od Mexika po Panamu a ostrovy v Karibském moři, v Jižní Americe zasahuje na jih až do Bolívie a Brazílie.
Ekologie: Epifyt, roste na stromech a keřích v různých typech vlhkého tropického prostředí, vystupuje až do výšky 1350 m.
Campylocentrum micranthum
Popis: Plazivá, převislá nebo pnoucí bylina s jednoduchou lodyhou až 75 cm dlouhou a 3 mm v průměru. Listy jsou střídavé, dvouřadé, úzce eliptické, 4–13 cm dlouhé a až 2,5 cm široké, na bázi kolénkaté, na šikmo uťaté až zaokrouhlené; listové pochvy na vrcholu třásnitě zubaté. Květenství je klasovité, na krátké, až 3 cm dlouhé pevné stopce; listeny jsou vejčité, 1–2 mm dlouhé, květy jsou hustě dvouřadě hřebínkovitě postavené, bělavé nebo zelenavé; vnější okvětní lístky jsou čárkovitě kopinaté, 3–5 mm dlouhé, na bázi srostlé, vnitřní okvětní lístky podobné, asi o 1 mm kratší, pysk je kopinatý, 3–4,8 mm dlouhý, po stranách s mělkými zdviženými laloky, na konci špičatý, ostruha je válcovitá až kyjovitá, 2–5 mm dlouhá; sloupek je velmi malý. Plodem je šikmo elipsoidní tobolka 8–12 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Druh chrání mezinárodní úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Campylocentrum micranthum
Campylocentrum micranthum
Campylocentrum micranthum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2009 (Belize, Blue Hole NP).