CAMPYLOSPERMUM SERRATUM (Gaertn.) Bittrich et M. C. E. Amaral

Syn.: Campylospermum abbreviatum Tiegh., Campylospermum beccarianum (Bartel) Tiegh., Campylospermum borneense (Bartel) Tiegh., Campylospermum cumingii Tiegh., Campylospermum kingii Tiegh., Campylospermum leschenaultii Tiegh., Campylospermum malabaricum (DC.) Tiegh., Campylospermum nodosum Tiegh., Campylospermum perakense Tiegh., Campylospermum plicatum Tiegh., Campylospermum retinerve Tiegh., Campylospermum rheedii Tiegh., Campylospermum strictum Tiegh., Campylospermum sumatranum (Jack) Tiegh., Campylospermum thwaitesii Tiegh., Campylospermum vahlianum Tiegh., Campylospermum walkeri Tiegh., Campylospermum wallichianum Tiegh., Campylospermum zeylanicum (Lam.) Tiegh., Euthemis elegantissima Wall., Gomphia angustifolia Vahl, Gomphia ceylanica Spreng., Gomphia malabarica DC., Gomphia microphylla Ridl., Gomphia oblongifolia Ridl., Gomphia serrata (Gaertn.) Kanis, Gomphia sumatrana Jack, Gomphia zeylanica (Lam.) DC., Meesia serrata Gaertn., Ochna angustifolia (Vahl) Kuntze, Ochna crocea Griff., Ochna sumatrana Kuntze, Ochna zeylanica Lam., Ouratea crocea (Griff.) Burkill, Ouratea microphylla Craib, Ouratea serrata (Gaertn.) N. Robson, Walkera serrata (Gaertn.) Willd., Walkera zeylonensis DC.
Čeleď: Ochnaceae DC. – ochnovité

Campylospermum serratum

Rozšíření: Roste v jižní a jihovýchodní Asii; areál zahrnuje Srí Lanku, střední Indii (státy Maháráštra a Madhjapradéš), Barmu, Thajsko, Kambodžu, Laos a Vietnam, v Číně jen ostrov Chaj-nan. Dále roste v Malajsii, v Indonésii (Sumatra, Borneo a Celebes; výskyt na Jávě je nejistý) a na Filipínách.

Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a lesíky podél menších vodních toků i na svazích a vrcholcích kopců, dává přednost kyselým podkladům. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1500 m.

Campylospermum serratum

Popis: Keř nebo menší stromek vysoký 2,5–7(–25) m; borka je šedohnědá. Listy jsou střídavé, s 3–5 mm dlouhým řapíkem; čepel je podlouhlá, 10–17 cm dlouhá a 2–5,5 cm široká, kožovitá, střední žilka je vyniklá, na bázi klínovitá, v dolní polovině celokrajná, výše jemně zubatá, na vrcholu krátce zašpičatělá. Květenství jsou nicí laty 6–14 cm dlouhé; květy jsou sdružené do svazečků; květní stopky jsou článkované, bazální část je nanejvýš 1 mm dlouhá; květy vonné, na 5–15 mm dlouhých stopkách; kališních lístků je 5, volných, široce eliptických, asi 5 mm dlouhých, za plodu ohrnutých a vytrvalých; korunních lístků je 5, obvejčitých, asi 5 mm dlouhých, žlutých, na bázi ouškatých a na vrcholu mělce vykrojených; tyčinek je 10, s velmi krátkými nitkami; semeník je 5laločný, v každém pouzdře s jediným vajíčkem a gynobazickou čnělkou. Plody jsou elipsoidní až ledvinité, 2–6 mm dlouhé peckovice, z jednoho květu se vyvíjí obvykle jen 1–2.

Využití: Kořeny a listy jsou hořké, nálev z nich se používá jako prostředek pro uklidnění podrážděného žaludku a při bolestech zubů. Dřevo je těžké a tvrdé a slouží jako konstrukční materiál při stavbě domů, také jako surovina pro výrobu dřevěného uhlí.

Poznámka: Rodová klasifikace tohoto druhu není úplně jednoznačná, někteří autoři jej stále zahrnují do rodu Gomphia. V rodu Campylospermum, kam jej však v současné době řadí většina badatelů (POWO 2020), se rozlišuje celkem 55 druhů, většina z nich roste v subsaharské Africe a na Madagaskaru, jen nemnoho jich zasahuje do tropické Asie.

Campylospermum serratum
Campylospermum serratum
Campylospermum serratum
Campylospermum serratum
Campylospermum serratum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 15. a 19. 2. 2020 (Filipíny, Calamiany, ostrov Darab).