Syn.: Canavalia apiculata Piper, Canavalia arenicola Piper, Canavalia baueriana Endl., Canavalia emarginata (Jacq.) G. Don, Canavalia maritima (Aubl.) Thouars, Canavalia miniata (Kunth) DC., Canavalia moneta Welw., Canavalia obcordata Voigt, Canavalia obtusifolia (Lam.) DC., Canavalia podocarpa Dunn, Clitoria rotundifolia (Vahl) Sesse et Moc., Dolichos emarginatus Jacq., Dolichos littoralis Vell., Dolichos maritimus Aubl., Dolichos miniatus Kunth, Dolichos obcordatus Roxb., Dolichos obovatus Schum. et Thonn., Dolichos obtusifolius Lam., Dolichos roseus Sw., Dolichos rotundifolius Vahl, Dolichos rotundifolius Roxb., Glycine rosea Forster f., Rhynchosia rosea (Forster f.) DC.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Canavalia rosea
Rozšíření: Pantropický druh, známý z pobřežních oblastí Starého i Nového světa. V Americe roste při Pacifiku od jihu Kalifornského poloostrova po severní Peru. Při Atlantiku se vyskytuje od Floridy po jižní Brazílii a v Africe od Senegalu po Angolu. Na východě Afriky od Keni po Jihoafrickou republiku, na ostrovech v Indickém oceánu, dále v Indii a na Srí Lance. Ve východní Asii roste od Thajska po jižní Čínu a na Tchaj-wanu, na Filipínách a v Indonésii. Velmi rozšířený je v Oceánii a na severu Austrálie.
Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na písčitých plážích, patří k druhům raných sukcesních stádií při zazemňování přímořských dun. Dobře snáší velmi silné zasolení a slaný sprej.
Canavalia rosea
Popis: Vytrvalá bylina s dlouhými plazivými lodyhami, které mohou dorůst až 6 m. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou krátce řapíčkaté, vejčité, téměř okrouhlé nebo obvejčité, 6–11 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, zašpičatělé až hrotité; řapík je 3–9,5 cm dlouhý; palisty opadávají. Květenství je až 30 cm dlouhý hrozen; květy vyrůstají na krátkých stopkách; kalich je trubkovitý, 9–12 mm dlouhý, s horním pyskem vykrojeným a prostředním cípem dolního pysku špičatým; koruna je růžová, pavéza je asi 3 cm dlouhá, křídla a člunek jsou poněkud kratší; tyčinek je 10, všechny jsou více než do poloviny navzájem srostlé, volné části jsou střídavě delší a kratší; čnělka je lysá. Lusky jsou 9–15 cm dlouhé a 2–2,5 cm široké, žlutohnědé, hustě jemně chlupaté.
Záměny: Velmi podobný druh Canavalia cathartica se odlišuje lísky zakončenými výrazněji nasazenou špičkou; jde o pnoucí bylinnou liánu z pobřežních křovin, známou z tropů Starého světa.
Canavalia rosea
Canavalia rosea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro, ostrov Bastimentos).