CANNOMOIS VIRGATA (Rottb.) Hochst.

Syn.: Cannomois cephalotes P. Beauv., Cannomois robusta (Kunth) Hochst., Cannomois virgata (Rottb.) Steud., Elegia paniculata Pers., nom. illeg., Restio cephalotes (P. Beauv.) Kunth, Restio elegans Poir., Restio scopa Thunb., Restio virgatus Rottb., Thamnochortus robustus Kunth, Thamnochortus virgatus (Rottb.) Kunth
Čeleď: Restionaceae – lanovcovité

Cannomois virgata

Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, vyskytuje se pouze na jihozápadě Jihoafrické republiky v provinciích Northern (okrajově), Western a Eastern Cape. Areál dobře vymezuje celou Capensis. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že se pod tímto jménem skrývají celkem 3 samostatné, velmi podobné druhy.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhká místa na štěrkových náplavech podél potoků, roste v rozpětí nadmořských výšek 180–1800 m.

Cannomois virgata

Popis: Mohutná vytrvalá dvoudomá trávovitá bylina, tvoří trsy nebo kompaktní porosty vysoké 0,8–3(–4) m; stonky jsou zelené, asimilační, oblé, v horní části větvené, postranní větve jsou tenké, sterilní a dorůstají až 1 m do délky. Listy jsou nezelené, blanité, tvoří těsné svinuté pochvy. Samčí květenství je asi 50 cm dlouhé, tvoří hustou latu drobných vejcovitých klásků; listeny jsou drobné, chrupavčité, delší než květy; květy mají 6 drobných okvětních lístků ve 2 kruzích; tyčinky jsou 3, s velmi tenkými nitkami. Samičí květenství je rovněž asi 50 cm dlouhé, tvoří vřetenovité klásky, v každém jsou 2–3 plně vyvinuté květy; listeny jsou volně svinuté, delší než květní obaly; květy jsou jednotlivé nebo řidčeji v párech, asi 3 cm dlouhé, špičaté; okvětí tvoří 6 blanitých lístků; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizny jsou 2, péřité. Plody jsou černé, lesklé, zploštělé nažky s masíčkem, delší než 1 cm.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).

Využití: Zřejmě nejmohutnější jihoafrický zástupce čeledi Restionaceae; v minulosti byl využíván k výrobě košťat, v současné době se začíná prosazovat jako parková solitéra a jeho květenství se používají do suchých vazeb.

Poznámka: Druhy z čeledi Restionaceae patří k nejtypičtějším rostlinám květenné říše Capensis, je jich zde známo asi 350 (z celkového počtu 520), jsou sdruženy v 19 rodech. Těžiště druhové diverzity této čeledi je v jižní Africe, větší počet druhů roste také v Austrálii (včetně Tasmánie); pouze jednotlivé druhy rostou v tropické Africe a na Madagaskaru, v jihovýchodní Asii, na Novém Zélandu a zřejmě jen 1 druh i v Jižní Americe (Apodasmia chilensis; ostatní druhy rodu Apodasmia jsou známy z Austrálie a Nového Zélandu). Jihoafrické druhy téměř nepřesahují Kapskou provincii a rovněž téměř nepřesahují z formace fynbos, kde v podstatě nahrazují jiné čeledi trávovitých rostlin, zejména lipnicovité (Poaceae), kterých je v tomto vegetačním typu nápadně málo.

Cannomois virgata
Cannomois virgata
Cannomois virgata
Cannomois virgata
Cannomois virgata
Cannomois virgata
Cannomois virgata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Mountains, při výjezdu do sedla Prince Albert Pass; Kirstenbosch National Botanical Garden).