CAPPARIS MICRACANTHA DC. – kapara

Syn.: Capparis bariensis Pierre ex Gagnep., Capparis billardieri DC., Capparis callosa Blume, Capparis conspicua Wall., nom. inval., Capparis donnaiensis Pierre ex Gagnep., Capparis forsteniana Miq., Capparis hainanensis Oliv., Capparis liangii Merr. et Chun, Capparis myrioneura Hallier f., Capparis odorata Blanco, Capparis petelotii Merr., Capparis roydsiifolia Kurz, Capparis venosa Merr.
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité
Capparis micracantha
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste v jižní Číně (v provinciích Kuang-tung, Chaj-nan, Kuang-si a Jün-nan), dále v Barmě, na Nikobarských a Andamanských ostrovech, v Thajsku, Laosu, Kambodži, Vietnamu, Malajsii, na Filipínách a v Indonésii.
Ekologie: V nejnižších nadmořských výškách je součástí pobřežních porostů i křovisek na písčitých stanovištích, výše (do 1200–2000 m) nejčastěji v lesních lemech nebo v řídkých lesích, v úvozech či jako součást živých plotů. Kvete většinou od března do května, plody dozrávají od června do srpna, při dostatku vláhy a tepla však kvete a plodí celoročně.
Capparis micracantha
Popis: Stálezelený keř až malý strom, dorůstá výšky 1,5–6(–10) m, s převislými oblými, někdy zprohýbanými, lysými nebo řídce chlupatými větvičkami pokrytými 2–7 mm dlouhými, rovnými nebo poněkud zahnutými trny. Listy jsou střídavé, řapík je 1–2,2 cm dlouhý; čepel je kožovitá, eliptická, kopinatá až vejčitě kopinaté, 15–20 × 6–10 cm, na bázi klínovitá až zřídka mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu ostře nebo tupě špičatá, s nevýrazně vyniklou střední žilkou a (5–)7–10 páry postranních žilek. Květenství na postranních větvičkách nese (4–)6(–8) květů; květní stopky jsou 1–2 cm dlouhé; kališní lístky jsou člunkovité, vejčité až podlouhlé, 5,5–13 × 2,5–5,5 mm; korunní lístky jsou volné, velmi tenké, úzce kopinaté, 10–25 mm dlouhé a 3–7 mm široké, obvykle bílé, někdy však v průběhu kvetení mění barvu na žloutkově žlutou až purpurově fialovou; tyčinek je 20–60, nitky jsou 18–30 mm dlouhé, bílé, prašníky o délce 1,5–2,5 mm jsou šedomodré; semeníky jsou vejcovité až elipsoidní, 3 × 2 mm, lysé. Plody jsou oválné až téměř kulovité, 30–65 × 30–45 mm, v plné zralosti tmavě červené, obsahují bělavou rosolovitou dřeň a černá, lesklá semena.
Využití: Vyzrálé, červené plody s mazlavou dužninou jsou jedlé, ačkoliv nepříliš chutné; nezralé jsou však jedovaté. V lidové medicíně má tato rostlina vícenásobné použití. Nastrouhané kořeny se používají jako žaludeční tonikum a jsou také prokazatelně močopudné. Údajně mají také kladný vliv na zavinování dělohy po porodu. Kořeny ve směsi s dalšími léčivými bylinami se používají i k léčbě bronchitidy a astmatu, k podobnému účelu se využívá i drcená kůra. Extrakt z listů je v některých zemích používán též při léčbě plicní TBC – vědecké studie skutečně dokázaly antimikrobní účinky proti mykobakteriím, rostlina však není součástí žádného léku využívaného západní medicínou. V tradičních thajských lékopisech ale figuruje.
Poznámka: Rostlina většinou roste přímo, někdy ale může mít formu opíravé liány. V této podobě může dorůst do výšky i přes 10 m.
Capparis micracantha
Capparis micracantha
Capparis micracantha
Capparis micracantha
Fotografováno v lednu 2012 (Thajsko, Pattaya; Kambodža, Banteay Srei).