Syn.: Boucersia socotrana Balf. f., Caralluma corrugata N. E. Br., Caralluma rivae Chiov., Caralluma rosengrenii Viera., Sanguilluma socotrana (Balf. f.) Plowes
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Caralluma socotrana
Rozšíření: Areál druhu zabírá oblast Afrického rohu: Somálsko, Etiopii a severní Keňu, dále se vyskytuje na ostrově Sokotra v Indickém oceánu. Početný rod Caralluma s přibližně 120 druhy má těžiště druhové diverzity v suchých oblastech Afriky a jihozápadní Asie (zasahuje až do Indie), pouze jediný druh Caralluma europaea roste ještě v jižním Španělsku a na Maltě.
Caralluma socotrana
Ekologie: Vyprahlá kamenitá místa, skalní štěrbiny, na holé půdě v rozvolněných suchých lesících. Na velmi mělkých kamenitých půdách na místech s akutním nedostatkem vody, vyskytuje se v rozpětí nadmořských výšek od hladiny moře až asi do 1500 m. Nejčastěji na výslunných stanovištích v horkém a suchém klimatu s průměrnými teplotami asi 25 °C a ročními úhrny srážek kolem 250 mm. Na Sokotře preferuje vápencový podklad.
Caralluma socotrana
Caralluma socotrana
Popis: Bezlistý stonkový sukulent bylinného charakteru. Stonky vyrůstají v drobných trsech, jsou až 30 cm vysoké a 8–10 mm silné, nepravidelně hrbolkaté, světle zelené až šedozelené, při poranění mléčí. Z hrbolků na vrcholu stonků vyrůstají jednotlivé květy na stokách asi 5 mm dlouhých. Poupata jsou nafouklá, bělavá, s jehlancovitou špičkou. Otevřené květy jsou pětičetné, mají asi 2 cm v průměru, kališní lístky nepatrné, volné, koruna je mělce nálevkovitá, rumělkově červenooranžová, s trojúhelníkovitými cípy, někdy s protaženou špičkou, na vnitřní straně s víceméně pravidelnou strukturou kruhovitých valů, na dně je světleji zbarvený, žlutý, tmavě tečkovaný kroužek. Pětice tyčinek přirůstá ke gyneceu (vzniká útvar zvaný gynostegium), z tyčinek vyrůstají přívěsky, které vytvářejí jakousi pakorunku, oba plodolisty jsou srostlé pouze za květu, při dozrávání se rozestupují na samostatné, poněkud zploštěle válcovité, až 10 cm dlouhé měchýřky, obsahující mnoho ochmýřených semen. Květy mají nevábný odér a jsou zřejmě opylovány masařkami.
Caralluma socotrana
Caralluma socotrana
Caralluma socotrana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 23. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: Wádí Derhour a planina Dixam).