Syn.: Arabis bellidifolia Scop., Arabis bellidioides Lam., Cardamine alpina Willd., Cardamine bellidifolia All., nom. illeg., Cardamine bellidifolia var. subtriloba DC., Crucifera bellidoides E. H. L. Krause, Ghinia alpina Bubani
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardamine bellidifolia subsp. alpina
Rozšíření: Roste v Pyrenejích, v Alpách od Francie až po Dolní Rakousy. Nominátní poddruh Cardamine bellidifolia subsp. bellidifolia se vyskytuje v arktické části Evropy, Asie i Severní Ameriky a v navazujících horských systémech.
Ekologie: Stanovištěm jsou místa s dlouho ležící sněhovou pokrývkou, zastíněné vlhké skalní štěrbiny, výhradně na kyselém podkladu. Lokality leží v nadmořských výškách 1900–3000 m.
Cardamine bellidifolia subsp. alpina
Popis: Drobná vytrvalá bylina, s lysou, nevětvenou lodyhou vysokou 2–12 cm. Všechny listy jsou jednoduché, dosti dužnaté; přízemní tvoří růžici, jsou dlouze řapíkaté, celistvé, oválné až okrouhlé, 1,5–5 cm dlouhé, někdy naznačeně laločnaté; lodyžní bývají 1–3, jsou celokrajné nebo mělce zubaté až peřenolaločné, na bázi klínovitě zúžené nebo krátce řapíkaté, řapík na bázi postrádá ouška. Květenství je krátký hrozen; květy jsou stopkaté, 4četné; kališní lístky jsou zelené; korunní lístky jsou bílé, 3,5–5 mm dlouhé; tyčinek je 6; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plody jsou 1–2 cm dlouhé rovné šešule, stopka dosahuje asi do poloviny délky plodů.
Cardamine bellidifolia subsp. alpina
Cardamine bellidifolia subsp. alpina
Cardamine bellidifolia subsp. alpina
Fotografovali Alena Vydrová, dne 24. 6. 2007 (Rakousko, Solnohradsko: Grossarl) a Mário Duchoň, dne 29. 8. 2012 (Švýcarsko, kanton Wallis: Zermatt, Riffelberg).