Syn.: Cardamine paludosa Knaf, Cardamine palustris Peterm., Cardamine pratensis subsp. dentata (Schult.) Čelak., Cardamine pratensis subsp. paludosa (Knaf) Čelak., Cardamine pratensis subsp. palustris (Wimm. et Grab.) Janch., nom. inval., Cardamine pratensis var. dentata (Schult.) Neilr.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardamine dentata
Rozšíření: Vyskytuje se v severozápadní a střední Evropě, dále se areál táhne na východ do západní, jižní i východní Sibiře, roste též v Severní Americe (severovýchod USA a jihovýchodní Kanada). U nás roste roztroušeně na vhodných místech v nížinách, méně v pahorkatinách, především ve středních, jižních a východních Čechách a na jižní a střední Moravě.
Ekologie: Roste na trvale zamokřených místech, na okrajích vod, v bažinných olšinách, v lužních lesích, upřednostňuje slatinné, na živiny bohaté půdy. Kvete od května do června.
Cardamine dentata
Popis: Vytrvalá, 30–60 cm vysoká bylina s přízemní růžicí listů za květu zpravidla zachovalou. Lodyha je jednoduchá nebo v horní polovině chudě větvená, lysá. Listy přízemní růžice jsou řapíkaté, lichozpeřené, lístky jsou krátce řapíčkaté, koncový lístek je zřetelně větší. Lodyžních listů je 5–7, taktéž lichozpeřených, lístků je asi 11–15, jsou zřetelně řapíčkaté, úzce podlouhlé, eliptické až okrouhlé, celokrajné nebo řídce zubaté, listy jsou v mládí chlupaté, později lysé, lístky všech listů jsou snadno opadavé. Květenstvím je hrozen bez listenů, květní stopky jsou asi 1 cm dlouhé. Květy jsou obvyklé stavby, kališní lístky jsou podlouhlé, žlutozelené, korunní lístky jsou 13–16 mm dlouhé, bílé nebo narůžovělé, prašníky jsou žluté. Plody jsou šešule asi 35–50 mm dlouhé, rovné, úzce válcovité, plodenství se prodlužuje. Semena jsou světle hnědá, zaoblená.
Záměny: Druh patří do okruhu všudypřítomné řeřišnice luční (Cardamine pratensis), pozná se především podle zřetelně řapíčkatých a snadno opadavých lístků lodyžních listů. Může být snadno přehlédnuta, zvláště roste-li poblíž jiný druh okruhu.
Ohrožení a ochrana: V ČR patří mezi druhy ohrožené (C3), na Slovensku mezi druhy zranitelné (VU) a zákonem chráněné.
Cardamine dentata
Cardamine dentata
Cardamine dentata
Cardamine dentata
Cardamine dentata
Cardamine dentata
Cardamine dentata
Fotografováno dne 7. 5. 2017 (Morava, oblast Soutoku).