Syn.: Cardamine apetala Moench, Cardamine brachycarpa Opiz
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardamine impatiens
Rozšíření: Souvislý výskyt sahá na západě od jižní Anglie a severu Španělska, na severu po jižní Skandinávii, na jihu po jižní Itálii a střední Balkán, na východě k řece Volze. Izolovaně na Kavkaze, ve střední a východní Asii. Zavlečen do Severní Ameriky. U nás roste v termofytiku a mezofytiku téměř celého území.
Ekologie: Tato řeřišnice se vyskytuje především v listnatých lesích, pasekách a podél lesních cest. Upřednostňuje vlhké, mírně kyselé a na živiny bohaté půdy. Kvete od května do července.
Popis: Dvouletá, 10–80 cm vysoká bylina. Lodyha vzpřímená, jednoduchá nebo v horní části větvená, rýhovaná, lysá. Lodyžní listy střídavé, krátce řapíkaté, lichozpeřené s 3–10 páry lístků, lístky rozličných tvarů – přisedlé až krátce řapíčkaté, celokrajné až zubaté, celistvé až peřenodílné. Květenstvím je hrozen s 15–30 květy vyrůstající na konci lodyhy nebo větví. Květy pravidelné, čtyřčetné, korunní lístky 2,5–3,0 mm dlouhé, asi dvakrát delší než kališní lístky, obkopinaté, bílé. Plodem je šešule.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněný druh v Irsku.
Cardamine impatiensCardamine impatiens
Cardamine impatiensCardamine impatiens
Fotografováno dne 3. 6. 2006 (Kamýk nad Vltavou).