Syn.: Cardamine pratensis subsp. major Tomšovic, Crucifera pratensis E. H. L. Krause, Dracamine pratensis (L.) Nieuwl., Ghinia pratensis Bubani
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardamine pratensis
Rozšíření: Řeřišnice luční roste v celé Evropě s výjimkou nejsevernějších a nejjižnějších částí, dále roste v severní polovině Asie, především v její sibiřské části, v severní Africe a v Severní Americe, druhotně i na Azorech, Novém Zélandu. V ČR roste hojně téměř na celém území (kromě jižní Moravy), na Slovensku taktéž.
Ekologie: Řeřišnice luční roste na mírně až silněji vlhkých loukách, a to i na silně obhospodařovaných, na pastvinách, v příkopech či na jiných vlhkých travnatých místech. Kvete od konce dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina, většinou s jednoduchou přímou lodyhu až 40 cm vysokou. Listy jsou dvojí, listy v přízemní růžici jsou dlouze řapíkaté, zpeřené, listy lodyžní jsou krátce řapíkaté, až 9 cm dlouhé, peřenosečné s 15–17 úkrojky. Květenstvím je hrozen s 8–25 květy na 10-15 mm dlouhých stopkách, koruna dosahuje v průměru 10 mm, je bílá až slabě narůžovělá.
Cardamine pratensisCardamine pratensis
Fotografováno dne 2. 5. 2005 (Sokolov).