Syn.: Arabis bellidioides Lam., Arabis resedifolia Lam., Cardamine heterophylla Host., Cardamine gelida Schott, Crucifera resedifolia E. H. L. Krause, Ghinia resedifolia Bubani
Česká jména: pěněnka rýtolistá (Presl 1819), pěněnka resedolistá (Opiz 1852), řeřicha rýtolistá (Sloboda 1852), řeřišnice rýtolistá (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardamine resedifolia
Rozšíření: Hory jihozápadní, střední a jihovýchodní Evropy – od Sierry Nevady přes Apeniny, Alpy, bavorskou část Šumavy a Sudety po jižní Karpaty. U nás pouze v Krkonoších a Hrubém Jeseníku – na severní hranici rozšíření.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách a na skalních teráskách na vrcholových skalách a v karech. Kvete v červnu a červenci.
Cardamine resedifolia
Popis: Vytrvalá bylina, 5–10 cm vysoká, lodyhy vyrůstají z přízemní listové růžice, jsou přímé nebo na bázi vystoupavé, přízemní listy celistvé, řapíkaté, čepel široce vejčitá, lodyžní listy nepravidelně peřenosečné. Květní hrozen 5–12květý, kališní lístky se širokým bílým blanitým lemem, korunní lístky bílé. Plodem je vzpřímená šešule. Druh je poměrně variabilní.
Ohrožení a ochrana: Řeřišnice rýtolistá patří ke kriticky ohroženým druhů naší květeny (C1r), ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona (§1).
Cardamine resedifolia
Cardamine resedifolia
Fotografováno dne 17. 7. 2004 (Hrubý Jeseník, okolí Pradědu).