Syn.: Lilium giganteum Wall.
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Cardiocrinum giganteum
Rozšíření: Cardiocrinum giganteum se vyskytuje v oblasti středního a východního Himálaje, od Nepálu na západě přes Sikkim, Bhútán a severovýchodní Indii do severní Barmy a v jižním Tibetu v části sousedící s uvedenými státy; potom areál pokračuje přes čínské provincie Jün-nan, S’-čchuan a Kan-su, dále navazuje na jihovýchod do provincií Kuang-si a Kuang-tung a na východ do provincií Kuej-čou, Chu-nan, Chu-pej, jižního Šen-si a Che-nanu.
Ekologie: Druh je rozšířen ve vlhkých lesích, často mezi křovinatým podrostem, obvykle v údolích nebo na dolních svazích hor. Ve východní části areálu (var. yunnanense) se vyskytuje v širokém rozsahu nadmořské výšky mezi 1200 a 3600 m, zatímco v západní himálajské části je výškové optimum okolo 2500 m, resp. mezi 2300 a 2900 m. Kvete od května až do července.
 Čchin-ling Šan a Ta-pa Šan
Popis: Mohutná vytrvalá bylina 1–3 m vysoká, s přímou, 3–5 cm silnou, dutou, lysou, řídce olistěnou lodyhou, v zemi s několika vejcovitými hlízami až 4 × 2 cm velkými. Listy ve spodní polovině lodyhy výrazně větší, všechny dlouze řapíkaté, řapíky spodních listů delší než čepel, až 40 cm dlouhé, čepel spodních listů vejčitá až široce vejčitá se srdčitou bází, až 30 × 20 cm velká, horních listů vejčitě trojúhelníkovitá s bází mělce srdčitou až uťatou, žilnatina zpeřená. Květenství řídký hrozen s 8–16 květy, listeny malé, opadavé; květy štíhle nálevkovité, s okvětními lístky na konci ven ohnutými a tupými, 12–15 cm dlouhými a 1,5–2 cm širokými, uvnitř bílými s červenými pruhy obvykle jen v bazální polovině, svrchu bílými nebo zelenavými; tyčinky okolo 7 cm dlouhé, s nitkami u báze trochu rozšířenými a s prašníky asi 8 × 2 mm velkými; semeník 2,5–3 × 0,5 cm velký, s 5–6 cm dlouhou čnělkou zakončenou kyjovitou bliznou. Tobolky dozrávající v září až říjnu, téměř kulovité, až 4 cm v průměru, se zobákovitou špičkou; semena vejcovitě trojúhelníkovitá, 4–5 × 2–3 mm velká.
Poznámka: Rod Cardiocrinum obsahuje tři morfologicky blízké druhy: C. giganteum, s největším rozšířením od středního Himálaje po střední a jižní Čínu, C. cordatum (Thunb.) Makino, rozšířené v Japonsku, na Kurilských ostrovech a na Sachalinu, C. cathayanum (E. H. Wilson) Stearn, rostoucí ve střední a jihovýchodní Číně. U Cardiocrinum giganteum jsou rozlišovány dvě variety: mohutnější var. giganteum, s tmavě zelenou lodyhou a okvětními lístky vně zelenavými, a nižší var. yunnanense (Elwes) Stearn, se světle zelenou lodyhou a okvětními lístky vně bílými.
Cardiocrinum giganteumCardiocrinum giganteum
Cardiocrinum giganteum
Cardiocrinum giganteum
Fotografováno dne 7. 6. 1995 (Čína, jižní Šen-si, východ pohoří Čchin-ling Šan, údolí nad obcí Sün-jang-pa, 1600 m n. m.).