CARDIOSPERMUM GRANDIFLORUM Sw. – srdcovnice

Syn.: Cardiospermum barbicaule Baker, Cardiospermum coluteoides Kunth, Cardiospermum duarteanum Cambess., Cardiospermum elegans Kunth, Cardiospermum hirsutum Willd., Cardiospermum hispidum Kunth, Cardiospermum inflatum Vell., Cardiospermum macrophyllum Kunth, Cardiospermum pilosum Vell., Cardiospermum velutinum Hook. et Arn., Cardiospermum vesicarum Humb.
Česká jména: srdcovnice (Presl 1846)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Cardiospermum grandiflorum
Rozšíření: Pochází zřejmě z tropické Střední a Jižní Ameriky (původní zřejmě ještě i v severní a střední Argentině, Brazílii, Paraguayi, Uruguayi), ale některé prameny udávají původní výskyt i v Africe. V současné době je v řadě zemí zplanělý, např. v Austrálii, Polynésii, na Havaji, ale i na Madeiře, Kanárských ostrovech a kapverdském ostrově Santiago.
Ekologie: V přirozeném prostředí se uplatňuje v pobřežních křovinách, na okrajích tropických lesů, na pasekách, ale i na skalách a na útesech. Pěstuje se pro ozdobu, ale snadno zplaňuje na narušených místech, např. i na rumištích. Může mít až invazní charakter.
Cardiospermum grandiflorum
Popis: Jednoletá až vytrvalá, bylinná, slabě dřevnatějící liána, šplhající až do výšky 8 m; stonky rýhované, s dlouhými, žlutohnědými chlupy. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dvakrát trojčetné; lístky jsou vejčité, 2,5–10 cm dlouhé, oddáleně pilovité, špičaté. Květenství jsou úžlabní laty, s párem úponků; kališní lístky jsou volné, 2 vnější jsou okrouhlé, 1,5–2,5 mm dlouhé, 2 vnitřní obvejčité, 5,5–7 mm dlouhé; korunní lístky jsou 4, rovněž volné, 5–6 mm dlouhé, bílé, řidčeji i žluté; tyčinek je 8; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty se svrchním trojpouzdrým semeníkem. Tobolky jsou nafouklé, široce elipsoidní a poněkud zploštělé, 4,5–6,5 cm dlouhé, zelené až hnědavé, zašpičatělé; každé pouzdro obsahuje jediné, 4–5 mm velké semeno.
Cardiospermum grandiflorum
Cardiospermum grandiflorum
Cardiospermum grandiflorum
Fotografoval Jindřich Houska, dne 28. 5. 2006 (Madeira, Funchal).