Syn.: Corindum halicacabum (L.) Medik.
Česká jména: srdcovnice lysá (Presl 1846)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Cardiospermum halicacabum
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem v subtropech a tropech celého světa, původní rozšíření lze stanovit jen s potížemi, snad se jedná původně o neotropický druh. V současnosti se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe (až po severní Argentinu), tropické Africe a na Madagaskaru, v jižní a jihovýchodní Asii, severní Austrálii, v Tichomoří. Objevuje se i ve východní části USA, v jižní a západní Evropě, kde jistě nebude původní. V některých oblastech světa má jeho šíření až invazivní charakter (např. tropická východní Afrika).
Ekologie: Roste na typologicky pestré škále stanovišť, v lemech lesů a křovin, podél vodních toků, také na antropicky ovlivněných místech, kolem polí a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od července do prosince.
Cardiospermum halicacabum
Popis: Jednoletá liána s lodyhou rýhovanou, lysou nebo jemně chlupatou. Listy jsou řapíkaté, 2krát 3četné, lístky jsou podlouhlé až vejčité, 2–8 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, na bázi klínovité, na okraji zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, chlupaté nebo olysalé, koncový lístek s krátkým řapíčkem. Květenství je dlouze stopkaté, s úponkou, květy jsou žlutobílé, 4–5 mm dlouhé; kališní lístky jsou 4, vnější 2 malé, chlupaté, vnitřní 2 větší, asi 4 mm dlouhé, lysé; korunní lístky jsou obvejčité, stejně dlouhé jako vnitřní kališní lístky; nitky jsou chlupaté, až 3,5 mm dlouhé. Plodem je 3pouzdrá blanitá tobolka, 3–4 cm dlouhá, stejně tak široká, nafouklá, zelená až nahnědlá, jemně chlupatá.
Záměny: Délka tobolky podobného druhu Cardiospermum microcarpum je výrazně kratší než její šířka, jeho květy jsou navíc menší, naopak délka tobolky druhu C. grandiflorum je zřetelně větší než její šířka, větší jsou i květy.
Využití: Podle J. S. Presla (1846) Indové semena navlekují na šňůry, jimiž ženské a děti se ozdobují.
Cardiospermum halicacabum
Cardiospermum halicacabum
Cardiospermum halicacabum
Cardiospermum halicacabum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).