Syn.: Carduus chamaecephalus (Vatke) Oliv. et Hiern, Carduus ellenbeckii R. E. Fr., Carduus eremocephalus Chiov., Carduus theodori R. E. Fr., Cnicus chamaecephalus Vatke
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Carduus schimperi
Rozšíření: Roste v horských oblastech východní Afriky. Údaje existují z Etiopie, Keni, Ugandy a severní Tanzánie, snad i z jihovýchodního Súdánu a východního pohraničí Konga.
Ekologie: Roste v suchých trávnících a na pastvinách v nadmořské výšce 2000–3800 m.
Carduus schimperi
Popis: Bezlodyžná vytrvalá bylina. Listy tvoří přízemní růžici, jsou v obrysu podlouhlé, hluboce peřenosečné, 5–20 cm dlouhé; úkrojky čepele jsou vejčité, zastřihovaně zubaté, na ploše roztroušeně osténkaté, trny na okraji úkrojků a terminální osten jsou 0,5–1 cm dlouhé. Téměř přisedlé úbory vyrůstají ze středu růžice jednotlivě nebo v chudých souborech, dosahují 3,5–7,5 cm v průměru; zákrov je 2,5–3,5 cm dlouhý, víceřadý, vnější zákrovní listeny jsou kopinaté, vnitřní čárkovité, s kopinatou špičkou pozvolna zúženou v přímý krátký trn, na ploše jsou drobně brvité; koruny jsou nálevkovité, 2,5–4 cm dlouhé, červenofialové, řidčeji bílé. Nažky jsou obvejcovité, na vrcholu s jednoduchým chmýrem.
Poznámka: Druh je dosti polymorfní, v areálu jsou rozlišovány 3 poddruhy, lišící se poněkud tvarem listů a délkou květů; zobrazené rostliny by měly odpovídat poddruhu nominátnímu. Variabilitu jsme však pozorovali i v etiopských populacích – zatímco v Simienských horách, kde je druh velmi hojný, měly rostliny vždy červenofialové květy, vzácně se vyskytující jedinci v masivu Abuna Yosef v pohoří Wollo kvetly bíle.
Druhové jméno odkazuje na německého botanika G. H. W. Schimpera.
Carduus schimperi
Carduus schimperi
Carduus schimperi
Carduus schimperi
Carduus schimperi
Carduus schimperi
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 28. a 29. 10. a 7. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Simien Lodge, Sankaber; Lalibela, masiv Abuna Yosef, Tadios Amba).