Syn.: Carex atrata L. var. aterrima (Hoppe) Boott, Carex atrata L. subsp. aterrima (Hoppe) Čelak., Carex atrata L. subsp. perfusca (V. I. Krecz.) T. Koyama, Carex atrata L. f. wolfii (Kneuck.) Kük., Carex perfusca V. I. Krecz., Carex sudetica Opiz, Osculisa sudetica (Opiz) Raf.
Česká jména: tuřice krkonošská (Opiz 1852), ostřice temná nejtmavší (Dostál 1950), ostřice tmavá zčernalá (Dostál 1989), ostřice nejtmavší, ostřice zčernalá (Kubát 2002)
Slovenská jména: ostrica temná najtmavšia (Dostál 1950), ostrica najtmavšia (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité / šachorovité
Carex aterrima
Rozšíření: Vyskytuje se v horách Evropy (Alpy, Karpaty, Sudety) a snad i Asie. U nás vzácně v nejvyšších polohách vysokých Sudet.
Ekologie: Roste ve vysokostébelných trávnících v ledovcových karech, vzácně i na květnatých horských loukách nad horní hranicí lesa.
Carex aterrima
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá rostlina s krátkým, plazivým oddenkem. Lodyhy přímé, 30–60 cm vysoké, ostře trojhranné, pod květenstvím drsné, na vrcholu nicí. Listy 5–11 mm široké, ploché a tuhé, pochvy nachově červenohnědé. Květenství nicí, ze 3–5 klásků, samčí klásek vrcholový, samičí klásky dlouze stopkaté, s nachově černými plevami, úzce světle lemovanými. Mošničky zdéli plevy, matné, nachově černohnědé. Druh kvete v červnu a červenci.
Záměny: Vyskytuje se na společných lokalitách s podobnou ostřicí tmavou (Carex atrata), některými autory je ostřice nejtmavší hodnocena jen jako její poddruh (či dokonce jen jako varieta). Ta se od popisovaného taxonu odlišuje přímými klásky, lodyhou pod květenstvím hladkou, je také nižší (do 30 cm) a čepel listů je nanejvýše 6 mm široká.
Ohrožení a ochrana: V ČR je ostřice nejtmavší zařazena k silně ohroženým druhům (C2r), na Slovensku k druhům méně dotčeným (LC).
Carex aterrimaCarex aterrima
Carex aterrima
Fotografováno dne 12. 7. 2011 (v Krkonoších).