Syn.: Carex fuegina Phil., Carex lechleri Phil., nom. illeg., Carex peraltae Phil., Limivasculum atropictum (Steud.) Fedde et J. Schust.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex atropicta

Rozšíření: Pochází z nejjižnější části Jižní Ameriky, kde roste v Argentině v provinciích Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz, v Chile jen v regionu Magallanes, také se vyskytuje na Ohňové zemi. Údaje ze středoargentinských provincií Córdoba a Mendoza se zřejmě vztahují k blízce příbuzným druhům.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou vlhčí trávníky a nezapojené křoviny, často na štěrkovitých náplavech podél vodních toků. Vystupuje snad až do nadmořské výšky 2500 m.

Carex atropicta

Popis: Trávovitá bylina s krátkým oddenkem, dorůstá výšky 10–30(–60) cm; lodyhy jsou trojhranné. Listy jsou kratší než lodyhy, ploché, 7–40 cm dlouhé a 2–4 mm široké, na okraji drsné; dolní pochvy jsou hnědé až červenohnědé, bezčepelné. Květenství tvoří 2–3 sblížené husté klásky, každý nese na vrcholu květy samičí a dole samčí; listeny jsou kratší než květenství; koncový klásek je válcovitý až elipsoidní, 1–1,3 cm dlouhý a 0,5–0,8 cm široký, ostatní jsou kratší, krátce stopkaté; samičí plevy jsou široce vejčité, 5–5,5 mm dlouhé, tmavě červenohnědé, podél střední žilky žlutavé a na okraji bíle lemované, samčí plevy jsou podobné; blizny jsou 2. Mošničky jsou zploštělé, v obrysu obvejčité, 4–6 mm dlouhé, poněkud delší širší než plevy, za zralosti obvykle tmavě hnědočervené, s krátkým vykrojeným zobánkem.

Poznámka: Tato ostřice poněkud připomíná druhy z příbuzenstva Carex atrata, od nichž se však liší pouze 2 bliznami a zploštělými mošničkami.

Carex atropicta
Carex atropictaCarex atropicta
Carex atropicta

Fotografoval Mário Duchoň dne 11. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, svahy vrchu Loma del Pliegue Tumbado, El Chaltén).