Syn.: Carex buxbaumii subsp. hartmanii (Cajander) Moravec, Carex polygama subsp. hartmanii (Cajander) Domin
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex hartmanii
Rozšíření: Roste ve střední a východní Evropě, na jihu Skandinávie, na Kavkaze a na Sibiři. U nás roste roztroušeně od nížin po pahorkatiny.
Ekologie: Roste na slatinných a rašelinných loukách, v podmáčených olšinách. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivými oddenky, dorůstající výšky 30–70 cm. Listy jsou zelené, ploché, asi 2–4 mm široké, pochvy dolních listů jsou hnědočervené. Květní lodyhy jsou trojhranné, delší než listy. Vrcholový klásek je válcovitý a je tvořen v horní 1/2–3/4 samičími květy, ve spodní části květy samčími, vzácně může být celý klásek samičí. Ostatní klásky jsou čistě samičí, obvykle v počtu 3–4, také válcovité, nestejně dlouhé, dolní bývá zpravidla delší. Alespoň horní plevy jsou protaženy v osinkatou špičku, ale samčí květy nevytvářejí na bázi vrcholového klásku límeček. Podpůrný listen dolního klásku je nejvýše stejně dlouhý jako květenství. Samičí květy mají obvykle tři čnělky, plevy jsou tmavě červenohnědé. Mošničky jsou zřetelně žilkované.
Ohrožení a ochrana: V ČR patří tato ostřice k vzácnějším druhům vyžadujícím pozornost (C4a), na Slovensku patří mezi potenciálně ohrožené druhy a je chráněna zákonem (NT/§).
Carex hartmaniiCarex hartmanii
Fotografováno dne 7. 5. 2008 (Praha-Modřany).