Čeleď: Cyperaceae Lindl. – šáchorovité
Carex paniculata subsp. hansenii
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů; vyskytuje se velmi vzácně pouze na malém území v severní části ostrova Santo Antão. Blízce příbuzný poddruh Carex paniculata subsp. calderae roste ve vysokých polohách kanárského ostrova Tenerife, zatímco nominátní poddruh Carex paniculata subsp. paniculata se vyskytuje od severu Maroka téměř po celé Evropě.
Ekologie: Mokvavé skalní terásky v periodických vodopádech v mlžné zóně ostrova, kde pasátová oblačnost přichází v průběhu roku téměř každý den.
Carex paniculata subsp. hansenii
Popis: Trsnatá ostřice dorůstající výšky až 1,2 m. Listy jsou čárkovité, 3–6 mm široké, žlábkovité, tmavozelené, tvoří se jen na bázi sterilních výhonů a na bázi kvetoucích lodyh a jsou zpravidla převislé ze skalních stupňů; bezčepelné pochvy na bázi výhonů tuhé, hnědé. Kvetoucí lodyhy jsou zaobleně trojhranné, nesou na vrcholu latnatě uspořádané květenství složené z drobných klásků, v nichž jsou v horní části květy samčí a v dolní části květy samičí (někdy jsou nejspodnější klásky tvořeny pouze květy samičími); listeny v květenství jsou drobné, podobné plevám, jen někdy šídlovité; plevy jsou vejčité, hnědé, suchomázdřitě lemované. Gyneceum tvoří 2 plodolisty, takže kvetoucí rostliny mají 2 blizny; mošničky jsou 2,5–3,5 mm dlouhé, tmavohnědé, lesklé, nevýrazně žilkované, s odsazeným zobánkem.
Poznámka: Carex paniculata subsp. hansenii roste na velmi neobvyklých stanovištích ve vodopádech, takže vzhledem příliš nepřipomíná stoličkovité trsy, jimiž se vyznačuje nominátní poddruh.
Carex paniculata subsp. hanseniiCarex paniculata subsp. hansenii
Carex paniculata subsp. hansenii
Carex paniculata subsp. hansenii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 5. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Santo Antão, Lombo).