Syn.: Carex auriculata Franch., Carex foliata F. Schmidt ex Meinsh., Carex hakodatensis H. Lév. et Vaniot, Carex nemorensis J. F. Gmel., Carex nemorosa J. F. Gmel., nom. illeg., Carex prostrata J. F. Gmel., Loxotrema pilosa (Scop.) Raf.
Česká jména: ostřice chlupatá (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: ostrica chlpatá (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex pilosa
Rozšíření: Převážně evropský druh, západní hranice areálu probíhá Francií, jižní severem Řecka a severní pobaltskými státy. Na východě nejdále v oblasti severně Kaspického moře. U nás s těžištěm výskytu na Moravě, kde je místy hojná, ve východních, jižních a středních Čechách velmi roztroušeně.
Ekologie: Roste v dubohabřinách a bučinách, od pahorkatin do podhorského stupně na vlhkých, slabě kyselých až zásaditých půdách. Kvete od března do dubna.
Carex pilosa
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–50 cm s dlouhými výběžky. Květonosná lodyha postranní, tuhá, přímá, pouze na bázi olistěná, slabě trojhranná. Spodní listové pochvy bezčepelné, červené až červenohnědé. Čepele zahnuté, ploché, 4–10 mm široké, na okrajích dlouze chlupaté, tmavozelené, přezimující, nové se vyvíjejí až po odkvětu. Květenství 10–20 cm dlouhé, složené z dlouze stopkatých přímých klasů, vrcholový se samčími, spodní 2–4 řídké, s více než 6 samičími květy. Plevy hnědé, 4–5 mm dlouhé, se zeleným kýlem. Mošničky delší než plevy, zelené až hnědé, lysé, s krátkým dvouzubým zobánkem, matné. Květy se třemi bliznami.
Carex pilosaCarex pilosa
Carex pilosa
Carex pilosa
Fotografováno dne 27. 3. 2014 (Moravské Bránice).